Света Архијерејска Литургија у Саборном храму у Требињу

Централни догађај прославе Епархијских дана 2014., Света Архијерејска Литургија у Саборном храму у Требињу, служена је уз началствовање Митрополита Амфилохија, а уз саслужење Епископа Игнатија, Епископа Јоаникија, Епископа Јована (Ћулибрка), Епископа Давида и домаћина Епископа Атанасија и Григорија, те свештенства наше и других епархија.

Света Архијерејска Литургија у Саборном храму у Требињу

Многобројном на Светој Литургији сабраном народу, бесједио је Митрополит Амфилохије.

Света Архијерејска Литургија у Саборном храму у Требињу

"Сваки који се узвисује – понизиће се, а сваки који се понизује – узвисиће се, ријечи су Господње драга браћо и сестре. Ријечи које смо чули, које слушају сва покољења ево двије хиљаде година. Ријечи које нам откривају, заједно са причом коју је Господ изговорио о митару и фарисеју. Ријечи које откривају да овдје, на овој земљи, постоје двије врсте људи: постоје митари и фарисеји. Нема треће врсте људи. Постоје људи који избирају пут живота и који избирају пут смрти.“

Света Архијерејска Литургија у Саборном храму у Требињу

"Они који бирају пут живота, они који су истински просвећени, који су духовно прогледали, они непрекидно, свјесни себе и свјесни најдубље истине о људском животу, понављају ове ријечи цариника "Боже милостив буди мени грешноме“, и они су свјесни да је смиреноумље заиста темељ људског , правог и истинског живљења“, нагласио је у својој бесједи Високопреосвећени Митрополит.

Света Архијерејска Литургија у Саборном храму у Требињу

Митрополит Амфилохије је истакао да није случајно што је Господ своју проповијед започео ријечима "покајте се јер се приближило Царство Небеско!“

Света Архијерејска Литургија у Саборном храму у Требињу

"А покајања нема без познања себе самога. Да би се човјек покајао, да би се промијенио, да би ум свој промијенио, он је дужан и призван, на првом мјесту, да позна себе самога, да позна себе онаквог каквим га је створио Господ својим Божанским рукама, да позна онај лик каквим је Бог замислио човјека у вјечности. А познавши себе таквог, Боголиког и Христоликог, призваног на "савршенство у мјеру раста висине Христове“, на савршенство Божије, онда човјек познаје стање у којем се налази и види себе онаквим какав он јесте.“

Света Архијерејска Литургија у Саборном храму у Требињу

"Зато, угледајући се на овог цареника, Црква Христова кроз сву историју своју, непрекидно нас подсјећа на Христову личност, на Христову проповијед, јер једино тако можемо добити пуноћу свога смисла и свога живота и задобићемо Царство Небеско. Господу нашем смиреном, смиреноумном, који нам служи свим својим бићем, жртвујући се за нас, нека је слава и хвала у вјекове вјекова. Амин“, закључио је Његово Високопреосвештенство.

Света Архијерејска Литургија у Саборном храму у Требињу

За бројне званице и драге нам госте у новообновљеној епархијској трпезарији приређен је свечани славски ручак.