Потресно Јеванђеље о исповиједању свог пада

У цркви Светих Апостола Петра и Павла у Бијелом Пољу, у недељу 11. фебруара 2024. године, Свету Литургију је служио протојереј-ставрофор Дарко Пејић.

Потресно Јеванђеље о исповиједању свог пада

Он је у својој бесједи истакао потресан и страшан разговор из Јеванђеља, у којем Исус Христос, Син Божји каже жени чија је кћерка болесна, да није добро узети хљеб од дјеце и бацити псима.

“Пореди је са животињом. Због чега драга браћо и сестре? Због тога што су она, њен народ, и њени сродници отпали од вјере једнога и правога Бога, хулили на ту вјеру, одрекли је се. Умјесто да се поклањају и моле живом Богу, начинили су себи идоле и постали пагани. Одбацили они Бога, и Бог одбацио њих. Значи не по Божјем избору, него по избору човјековом. Kао што и данас драга браћо и сестре, као што увијек бирамо и одлучујемо шта ћемо и како ћемо. Потресно је то и страшно, међутим, та жена нема друге помоћи за своје дијете. И суочена са ријечима које је чула није узвратила истом мјером, није као што су њени преци, сродници похулили на Бога, него се каје и враћа на прави пут. И то не тако да се свађа и правда ријечима ”нисам ја псето, нисам животиња, имам ја своје достојанство”, него каже једну реченицу такође веома потресну и страшну. Обраћа се са земље на кољенима пред Господом и каже: ”Да Господе, то је истина, али и пси једу са мрва што падну са трпеза својих господара”.

То јест, и пас зависи од трпезе господара, од трпезе Божанске. Нема одакле друго да се оздрави и нахрани, без са трпезе Божије. Исповиједа свој пад, исповиједа величину Божију. И Господ одушевљен њеним покајањем, њеном исповјешћу окреће се и Апостолима. Гледа њих и народ и онда се окреће жени и каже: ”Жено,  велика је вјера твоја, иди и нека ти буде по вјери”. И оздрави кћи њезина истога часа”, бесједио је о. Дарко.