Донаторско вече за изградњу Саборног храма у Беранама

У сали тржног центра “Нама“ у Беранама, у четвртак 24. октобра 2013.године, одржано је донаторско вече за изградњу Саборног храма Светог Симеона Мироточивог у Беранама.

Донаторско вече за изградњу Саборног храма у Беранама

Вече су организовали Одбор за изградњу Саборног храма и Епархија будимљанско-никшићка, а позиву за овај хуманитарни догађај одазвао се велики број грађана општине Беране. Њима је захвалио Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, који је у свом поздравном слову, између осталог, казао да ће Саборни храм Светог Симеона Мироточивог, који је у градитељском погледу изузетно захтјеван, монументалан и велељепан, уз помоћ Божју, бити завршен до 2019. године. Освећењем овог храма који ће, према Владикиним ријечима, бити украс сјевера Црне Горе, наша Епархија укључиће се у значајан јубилеј Српске Цркве – осам вјекова од њеног оснивања.

“Част ми је да поздравим Одбор за изградњу храма Светог Симеона Мироточивог Стевана Немање, његове добротворе, приложнике и све оне који се интересују за изградњу ове наше саборне светиње.“

Донаторско вече за изградњу Саборног храма у Беранама

“Ми смо недавно испратили један величанствени догађај, величанствени јубилеј – осам вјекова Ђурђевих Ступова. Видјели смо како је то било свечано, свима нам је то послужило, надам се, на понос и на радост. Били смо доста заузети око те наше обавезе, а сада нам је главна обавеза да саградимо започети Саборни храм у Беранама. Не знам да ли смо сви свјесни колико ће Беране и Лимска долина и Васојевићи и сви они који су везани за питому Лимску долину добити са изградњом и завршетком, ако Бог да и освећењем убрзо, овог храма. Ми желимо да учинимо велики напор да бисмо храм који је велики, монументалан, лијеп, врло захтјеван, ако Бог да завршили до 2019., да те године буде и освећење ове саборне светиње, да би то био наш допринос великом јубилеју Српске Православне Цркве – осам вјекова од њеног оснивања. Да ли ћемо успјети у томе да испунимо тај наш задатак, ту нашу жељу зависи доста и од нас, а зависи и од Божје воље. Ако ми будемо достојни тога онда ће то и бити, а ако још нијесмо достојни онда ће требати још мало више времена и мало више труда. У сваком случају, дубоко вјерујем да је Божји промисао покренуо све нас да градимо овај велики Саборни храм који ће бити украс сјевера Црне Горе, највећи и најљепши храм на сјеверу Црне Горе. Он ће се, свакако, саградити само је важно колико ће бити учешће сваког од нас у његовој градњи, колико ћемо допринијети његовој љепоти и његовој слави.“

Донаторско вече за изградњу Саборног храма у Беранама

“Понекад изгледа да у тим нашим радовима на изградњи да све добро иде, понекад као да се мало охлади па нам се чини да је стало и да ће се тешко наставити, међутим, заправо, храм се стално гради, гради се у нама, у нашим душама, а и кад изгледа да се не ради, ипак се врше припреме и стално се ради. Ми смо у том процесу и само зависи колико ћемо се том задатку и том Божјем позиву одазвати. Нек се одазове свако колико може. Видимо да су тешка времена и знамо како наш народ живи сиромашно и тешко, са чим се све бори, са немаштином и разним проблемим, али оно што нам даје наду то је наша света вјера и увијек у славу Божју да чинимо добро, па се онда можемо добру и надати.“

“Ову донаторску вече организовали смо, прије свега Одбор за изградњу храма, а и ми из Епархије смо мало прискочили са нашом иницијативом, са нашим предлозима да позовемо што већи број људи, да сви учествују колико могу и колико желе. Наравно, нијесмо се ограничили са нашим позивима само на Беране, нити само Беране гради овај храм.“

Донаторско вече за изградњу Саборног храма у Беранама

“Градиће га цијела наша, ако Бог да, отаџбина, али не би било лијепо да Беранама неко поклони храм, а да ми у томе не учествујемо онолико колико можемо. Даће Бог, храм ће се саградити, а ми да се нађемо сви у томе храму са нашим трудом, нашом љубављу, нашом надом, јер храм ће, прије свега, служити нама, нашем потомству, овом крају, Беранама, Црној Гори, Српској Цркви, цијелом православљу. То је циљ овог храма. Ја вјерујем да сви који сте дошли, који сте се одазвали, а и многи они који нијесу били у прилици да дођу, да имате велику љубав према овој светињи која се гради и не страхујем, само гледам да шта не погријешимо, да се ради како ваља и да радимо са слогом и љубављу. Још једном да вас позовем да вечерас, колико год ко може, дате, приложите, знам да код многих могућности нијесу велике, као што нијесу ни код мене, али, хвала Богу, да сви учествујемо, па ће и Бог дати да буде све боље и да нам Бог умножи, прије свега, здравље и духовно богатство, па ће и ово материјално доћи, даће Бог“, казао је Преосвећени Епископ Јоаникије.

У програму вечери наступио је црквени хор Свете мати Анастасије, под диригентском палицом проф. Андријане Вучетић.

Ово је трећа по реду донаторска вече за изградњу Саборног храма у Беранама. Овом приликом прикупљено је око десет хиљада евра.