Прослављена слава хора Преподобне мати Ангелине

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на празник Преподобне мати Ангелине Српске, у уторак 12.августа 2014.године, Свету Архијерејску Литургију у Саборном храму Светог Василија Острошког.

Прослављена слава хора Преподобне мати Ангелине

Саслуживало је свештенство и свештеномонаштво наше Епархије: протојереј-ставрофор Драган Крушић, архимандрит Никифор Миловић, секретар ЕУО Епархије будимљанско-никшићке, јереји Василије Брборић, Миодраг Тодоровић, старјешина никшићке Саборне цркве и Остоја Кнежевић.

Прослављена слава хора Преподобне мати Ангелине

Свету Литургију је појањем пратио хор Преподобне мати Ангелине, који је на овај свети дан прославио своју славу.

Вјерни народ је у великом броју приступио Светом причешћу, а освештан је и пререзан славски колач, који су у славу Божју, а у спомен на Преподобну мати Ангелину, њихову Небеску покровитељку принијели чланови хора са својим диригентом професором Аном Бојић.

Прослављена слава хора Преподобне мати Ангелине

Сабраним вјерницима ријечима архипастирске бесједе празник је честитао Преосвећени Епископ Јоаникије, благосиљајући чланове хора, који, славећи Господа, поју већ 13 година под окриљем Саборног храма у Никшићу.

Јеванђеље Христово, које је објавио Господ, а које су наставили да објављују Његови Свети ученици, продужава се, према ријечима Владике Јоаникија, кроз сва времена. У нашем народу света ријеч Божја раширила се преко Светог Стефана Немање, његове супруге Свете Анастасије и њихове породице, нарочито преко Светитеља Саве и Светог Стефана Првовјенчаног. Продужавала се наука Божја и преко многих других, а велики свједоци Јеванђеља Христовог су и чланови још једне свете породице – Света мајка Ангелина, њен супруг Свети Стефан деспот и синови њихови Владика Максим, Митрополит и деспот Јован.

Прослављена слава хора Преподобне мати Ангелине

"Прича о Светој мајки Ангелини и њеној породици је, заправо, јеванђелска прича, проткана вјером. Њихов живот је био испуњен вјером, љубављу, жртвом. У повјесници њиховог живота било је много страдања, изгнанстава, много патњи, али све се то, у славу Божју, претворило у велику причу, велико свједочење, велику пјесму. Света деспотица Ангелина, њен супруг Стефан и њихови синови у тешким временима страдања нашег отачаства, непрестано су прослављали име Божје, зато и ми данас њима пјевамо, прослављајући Христа Господа Који им је дао благодат, милост, светост, истинитост, дао им велику снагу, велику моћ и способност те су направили дивне и свете задужбине у славу Божју. Међу њима најљепша је свакако, свети и славни манастир Крушедол“.

"Они су својим животом у тешким временима, трпећи страдање и прогонства, носећи страдање и муке свог народа, увијек се држали имена Божјег у Коме је суд и правда, сила, слава, величина и побједа. Отуда је величина и слава, вјечна и неуништива, Свете мајке Ангелине њеног супруга Светог деспота Стефана и њених двојице славних синова“, казао је Његово Преосвештенство.

Прослављена слава хора Преподобне мати Ангелине

Владика је додао да је данас је слава нашег хора, који пуних 13 година, у славу Божју и у част Свете мајке Ангелине, пјева у овом светом храму и у другим храмовима, сабира се, умножава, тако да осим хора одраслих у овом дивном хору је оформљен и подмладак.

"Имамо, заиста, велику радост на нашим свечаностима када се окупе и одрасли и они који тек доспијевају, чланови овог дивног и благословеног хора, којим врло успјешно руководи диригент Ана Бојић. Осјећа се и види се тај Божји благослов на нашем хору, на свим његовим члановима и велика је радост за овај свети храм, за овај град и много шире, што овај хор функционише и, хвала Богу, напредује, пјевајући у славу Божју, узрастајући у вјери. Лијепо је да се што више дјеце окупи, да се наша дјеца ману беспослица и залудних ствари, врло често штетних ствари, на улици, јер нашу омладину, нашу дјецу, оне који узрастају вребају разне опасности и манипулације, а дјеца неискусна, радознала, њихови се таленти буде, све их интересује, али је важно код дјеце наћи, пробудити оно најдубље интересовање, онако као што је Господ рекао родитељима: „Пустите дјецу нека дођу к мени“.

Прослављена слава хора Преподобне мати Ангелине

"Највеће дјело ће родитељи учинити за своју дјецу ако их науче вјери како ваља. Ако их науче да долазе у храм Божји да се оплемењују слушањем лијепог појања и молитава у славу Божју, и да се осјете као учесници, заједничари велике заједнице у Цркви Божјој. То дјеца осјете својим чистим срцима, чистим душама и врло брзо и лако се укључују, а у њима је наша радост и Божји благослов је ту гдје се сабира народ Божји, а нарочито када се сабирају дјеца“, поручио је Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.