Архијерејско намјесништво никшићко добило новог свештеника

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је, у суботу 13. новембра, Свету Архијерејску Литургију у цркви Светог Николе у Кочанима код Никшића.

Током Светог богослужења ђакон Мирко Вукотић рукоположен је за свештеника, а обављено је и крштење Његовом Преосвештенству Епископу Јоаникију у Светој Аријерејској Литургији саслуживало је више свештеника и свештеномонаха Епархије будимљанско-никшићке: јеромонаси Никифор, игуман Пивског манастира и Јефтимије, игуман манастира Косијерево, јереји Слободан Јокић и Данило Зиројевић, те ђакони: Остоја Кнежевић, Никола Зечевић, Никола Маројевић и Мирко Вукотић.
Током Свете службе Божије, којој су присуствовале монахиње из Жупског манастира и вјерни народ овог приградског насеља, свештенички чин примио је ђакон Мирко Вукотић, који је овом приликом именован за пароха Кочана. Богослужење је, на радост сабраних, уљепшало и једно крштење. Примањем Свете тајне крштења нови члан Цркве Божије постао је осмомјесечни Растко Шумић из Никшића. Након читања Светог Јеванђеља, пригодном бесједом, обратио се јереј Слободан Јокић, досадашњи парох Кочана, позивајући се на ријечи Светог апостола „Радујте се свагда“ - То је најљепша и, можда, највећа заповјест - да се увијек радујемо и веселимо. Радујемо се откад је Господ створио овај свијет својом љубављу и када је погледао и рекао „И видје Господ и би све добро“. Томе се радујемо, као што се радујемо када се дијете роди и први пут угледа своју мајку, радујемо се гледајући га како расте и развија се. Радујемо се на његовом крштењу, као што данас крстисмо Растка. А и онда кад оде у живот, па изабере да се ожени или уда и томе да се радујемо сви као Црква Божија. Ако неко изабере да оде у манастир и тамо је радост. Свему се радујемо, јер је Господ све лијепо и премудро створио. Радујемо се Његовом рођењу и Васкрсењу - празнику над празницима када је смрт побијеђена животом, пролазност непролазношћу, а привремено вјечним. Свему томе се радујемо и веселимо, а то најбоље осјећамо на на Светој Литургији, гдје смо сви сабрани око Господа и, причешћујући се Њиме, постајемо једно са Њим. Отац Слободан је захвалио парохијанима Кочана на подршци и љубави са којом су се, протеклих година, сабирали у храму Светог Николе, прослављајући заједно име Господње. - Радујемо се данас што ће, благословом Владике Јоаникија, Мирко Вукотић бити свештеник у овом храму. Помози те га као што сте помагали мене, волите га и он ће вам то узвратити несебичном љубављу. Нека сте сви благословени, нека се радују срца наша овом дану, нека се радују Мирковом рукоположењу и Растковом крштењу, да се радујемо и чекамо дан доласка Господњег, када ће све испунити Собом и када ћемо сви, ако Бог да, прослављати име Божије у Царству небеском, име Пресвете Тројице, Оца и Сина и Светог Духа. Амин!
Почетак свештеничке службе Мирку Вукотићу честитао је и Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије, пожеливши му да га благодат Пресветог Духа укријепи, ободри и да стрпљења и љубави у данима његове службе Богу и Светом олтару. Радост што су Кочани добили новог пароха, у име парохијана, изразио је Перко Вукотић, почасни члан Црквеног одбора. Он је подсјетио да су у храму Светог Николе у Кочанима, прије Другог свјетског рата, вршене честе службе Богу, као и неколико година послије рата, а њихов парох тада је био прота Радован Вукотић. Свако људско биће, казао је Вукотић, има своју посебну улогу у овоземаљском животу, од којих су - за богоугодно усмјерење оних који су им повјерени - нарочито узвишене двије: родитељска и свештенослужитељска. Први су физички, а други духовни родитељи. Родитељи могу, због лоших поступака своје малољетне дјеце, да одговарају овоземаљским властима, а пред Богом посебно, ако их од малена правилно не васпитавају. И свештенослужитељи, нагласио је Перко Вукотић, пред Богом преузимају велику обавезу читавог живота за правилно усмјеравање ка богопознању и богопоштовању својих парохијана и за њих ће Богу одговарати, ако нијесу чинили колико су могли.
Након Свете Архијерејске Литургије именовање новог пароха прослављено је скромним послужењем у порти храма у Кочанима.