Епископ Методије на Благовијести у Пољима код Мојковца: Празник Благовијести је почетак нашег спасења

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Методије служио је, у четвртак 5. недјеље Часног поста, 7. априла 2022. године, на празник Благовијести, Свету Архијерејску Литургију у храму, посвећеном овом великом и дивном празнику, у Пољима код Мојковца.

Епископ Методије на Благовијести у Пољима код Мојковца

Саслуживало је свештенство и свештеномонаштво Епархије уз молитвено учешће вјерног народа, којима се ријечима архипастирске бесједе обратио Преосвећени Епископ Методије, честитајући дивни празник – Благовијести Пресвете Богородице.

„Да се кроз овај празник сјетимо Мајке Божје и њеног смирења, њене ненаметљивости, скромности, молитвености, ћутљивости молитвене и њеног тиховања. На тај начин припремила је срце своје и утробу своју да она буде пут којим ће Господ ући у овај свијет, у ову матицу живота. Данашњи празник Благовијести, то је почетак нашег спасења зато што славимо зачеће Господа Бога и Спаса нашег Исуса Христа, Његово зачеће утроби Дјеве Марије Духом Светим“.

„Ово је почетак хришћанске историје спасења. Зато данас славимо овај велики и диван празник, зато што је Царев Син дошао у овај свијет и ми смо били сада на овој светој служби, на светој Литургији, евхаристији, на свадби Царевог Сина, ту смо се причестили Тијелом и Крвљу Његовом и учествовали у том сабору свих Светих. Многи су које је Господ позвао на свадбу свог Сина и сви они који су крштени, они су призвани и позвани, али је Господ рекао: Многи су се одговорили да не дођу на свадбу Царевог Сина разним изговорима и бригама око својих свакодневних, овоземљаских, материјалних потреба и проблема“, бесједио је Епископ будимљанско-никшићки, додавши да је само једно потребно и пита нас Господ: Шта вриједи да читав свијет задобијемо, а души својој наудимо?

„Зато је веома битно да се одазовемо на тај позив којим нас зову пророци, апостоли и њихови прејемници до данашњег времена и Јеванђеље Христово које нас, ево, двије хиљаде година призива да дођемо на свадбу Царевог Сина и уђемо у њу, а то је слика Царства небеског. Сваки онај који буде сличан Оној Која је данас зачела Бога у утроби својој, Мајци Божјој, који се буде све више Њеним врлинама и особинама уподобљавао и ономе чему нас је Њен Син Јеванђељем својим учио, тај ће достојно ући у свадбену дворану и у Царство небеско. То значи да испунимо заповијести Божје и да урадимо она дјела која ће потврдити и истински печатирати те заповијести које нам је Господ дао“, поучавао је Владика Методије.

Појаснио је да то значи да не оговарамо ближње, да их волимо, да не сплеткаримо, да не желимо зло, а камоли да учинимо неком другом човјеку и све друго што је Господ навео да је потребно човјеку да би припремио срце своје да се у њега усели Онај Чије зачеће, на данашњи дан, прослављамо и Који се на данашњи дан уселио у утробу Пресвете Дјеве Марије.

„Томе нека нас Пресвета Дјева, молитвама својим удостоји, да будемо тако смирени, да будемо љубавни према другим људима, да будемо ненаметљиви, да не будемо арогантни, да не будемо лицемјери, да не лажемо, да не будемо уображени својим спољашњим дјелима, положајима, звањима. Кад се то деси, увијек да се сјетимо да је Господ због тога долазио у ниже сталеже да проповиједа, јер је тамо мање налазио ароганције, охолости, одбијања и изговора због чега нису хтјели људи да дођу на свадбу Царевог Сина. Томе треба Мајка Божја да нам буде узор, заштитница и молитвеница, да постигнемо ту велику врлину смирења и самоукоријевања, а тиме ће се уселити и љубав према другим људима, да је имамо и према Христу Богу нашем“, поручио је Његово Преосвештенство владика Методије.

Након одслужене Литургије, у којој су се вјерници причестили Тијелом и Крвљу Господа Исуса Христа, прослављена је храмовна слава. Празнична литија је опходила храм, а благосиљан је и преломљен славски колач и освештано жито.

Домаћин овогодишње славе били су мјештани села Поља, а дио крсног колача Владика је предао Ђоку Вуковићу, који ће бити домаћин следеће године.

Празнично заједничарење настављено је уз трпезу братске љубави.