Врбица и Цвијети у Никшићу

Након Свете Архијерејске Литургије, коју је са свештенством служио Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки и администратор Епархије милешевске Г. Јоаникије, молитвено прослављање Лазареве суботе настављено је вечерњом службом и литијом уз учешће многобројног вјерног народа и дјеце града Никшића.

Врбица и Цвијети у Никшићу

Вечерњу службу служили су јереј Миодраг Тодоровић, старјешина Саборног храма Светог Василија Острошког и ђакон Константин Дојић.

Након вечерњег богослужења обављен је чин освећења гранчица које су дијељене сабраним вјерницима, а како је Врбица од давнина дјечји празник никшићку Саборну цркву испунило је мноштво малишана, који су са родитељима учествовали у радости овог дивног славословља .

Свечана литија вјерног народа и свештенства, у којој је учествовао велики број дјеце, опходила је никшићку Саборну цркву.

Врбица и Цвијети у Никшићу

По повратку у храм празник је сабраним вјерницима честитао свештеник Миодраг Тодоровић.

У Саборној цркви Светог Василија Острошког било је свечано и на празник Уласка Господа Исуса Христа у Јерусалим, у недјељу 5. априла 2015, гдје је Литургију служило никшићко свештенство.

Празник Цвијети, којим се молитвено слави успомена на свечани улазак Господа Исуса Христа у свети Јерусалим, бројним вјерницима честитао је јереј Остоја Кнежевић. Лазарева субота и данашњи празник Улазак Господа Исуса Христа у Јерусалим уводе нас у последњу недјељу живота Христовог овдје на земљи све до Његовог преславног Васкрсења.

Врбица и Цвијети у Никшићу

"Јуче смо били свједоци великог чуда васкрсења четвородневног Лазара, када је Христос својом моћи, која је заправо била небеска и божанска, ваксрсао четвородневног Лазара кога је смрт била узела и трагове смрти, како каже Свето Писмо, већ је имао на себи. Задивљен тим чудом народ тадашњег Израиља дочекује Христа у овај данашњи дан, у Јерусалиму и кличе му: "Осана Сину Давидову! Благословен који долази у име Господње“ и баца пред Њега гранчице и слави Га, а Он улази у Јерусалим скромно на магарету, испуњавајући ријеч пророчку“.
"Да ли су ти људи који су изашли пред Њега да Га поздраве разумјели Његову улогу и Његову службу? Дани који су, потом, услиједили, драга браћо и сестре, показују да то нијесу разумјели, јер исти онај народ који је клицао „Осана Сину Давидову“ убрзо ће узвикивати "Распни га, распни“, казао је свештеник Кнежевић.

Врбица и Цвијети у Никшићу

Овим догађајем, додао је о. Остоја, Господ нам свједочи да је људска слава пролазна и нема неку нарочиту вриједност. Људи воле да их други славе и хвале и нажалост, управо, због тога, најчешће чине добро дјело, да би то неко видио и похвалио.

"Догађај васкрсења Лазаревог и сви догађаји наступајуће Страдалне недјеље, недјеље великих страдања Христових и Васкрсење, нису неки далеки догађаји који немају никакве везе са нама, већ ми то све доживљавамо и саучествујемо у њима, они су увијек свјежи и нови. Важно је да у томе и ми учествујемо и да кличемо "Осана на висинама сину Давидову“, а да никада не кажемо "Распни га, распни“, јер, нажалост, није Христос само тада разапет, већ је кроз цијелу историју рода људског било оних који су говорили Распни га“.

Врбица и Цвијети у Никшићу

"Да се трудимо, браћо и сестре, да будемо уз Господа нашег у данима који предстоје, данима крсне жртве Његове и страдања Његовог. Да не будемо као они Његови ученици који су Га се одрекли када су видјели да је понижен, да нема више оне славе, да не чини чудеса, па су говорили „Друге спасе, а себе не може“, него да будемо увијек уз Господа, испод крста Његовог као што је био Свети апостол Јован Богослов“.

Врбица и Цвијети у Никшићу

"Ако будемо учествовали у страдањима Господњим онда ћемо у пуноћи и љепоти доживјети Његово преславно Васкрсење за које смо се припремали све дане Великог Часног поста. Ако хоћемо да славимо васкрслог Христа онда морамо и да Му састрадавамо кроз Његова крсна страдања, Његову крсну жртву“, поручио је јереј Остоја Кнежевић.

Многобројни вјерници у Саборном храму на празник Цвијети примили су Свету Тајну причешћа.