Пјесничко вече Влајка Ћулафића

У оквиру новог циклуса предавања у Духовном центру Светог Исаије од Оногошта у Никшићу, у петак 3. априла 2015, одржано је књижевно вече Влајка Ћулафића.

Пјесничко вече Влајка Ћулафића

Пјесника, приповједача, сатиричара, новинара и књижевног критичара Влајка Ћулафића, који је и главни уредник "Свевиђа“, гласила Епархије будимљанско-никшићке, поздравио је, у име организатора Духовног центра "Преподобног Исаије од Оногошта“, књижевник Милутин Мићовић.

Књижевној вечери присуствовао је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки и администратор Епархије милешевске Г. Јоаникије. Љубитељима писане ријечи, које је сабрало стваралаштво пјесника Влајка Ћулафића, обратио се Милутин Мићовић.

Пјесничко вече Влајка Ћулафића

"Оваква силна публика, коју имамо вечерас овдје јесте остатак оног нашег народа који је наслиједио потребу за ријечју и потребу за слободом. Вјероватно је ова велика кампања, која нас подиже до европских интеграција и спасоносне НАТО заштите, толико узнијела пучанство и грађанство да су они презрели домаћу ријеч, која нас није одбранила по њиховом осјећању и, тражећи заштиту у великим и високим инстанцама овог механизованог и идеологизованог свијета, губе оно што имају да би добили оно што немају. Тако доживљавам ово наше вечерашње мало, а велико сабрање, као зрна која су остала послије неког невремена, а сваки дан дан смо под градом и ледном кишом, која пријети да нам душу потопи."

"Вечерас је са нама Влајко Ћулафић, пјесник и приповједач из Берана, из срца Васојевића, из срца народног предања, из срца народне поезије, из срца проблема који муче, море и распињу нас овдје у Црној Гори и који распињу савременог човјека."

"Он је употребио те силне пјесничке ријечи да нас пробуди и одржао живим и кад нам се чини да више нема живота, да сабере рачуне за дане који су прошли, који нас још грију и да то све каже зачињено хумором, држећи да је важна пјесничка ријеч, а да наш живот, сам по себи, није важан, посебно није важан ако не рађа ријечи и смисао“, казао је Мићовић.

Ћулафић је аутор пјесничких књига: "Проклетије“, "О, Јове, реци“, "Узглавница“, "Доба без Јеванђеља“, "Утва златокрила“, "Небеска тапија“, "Жртвино умиљеније“, 'Доба без Јеванђеља“ (изабране пјесме) "Небеска тапија“ (изабране поеме), као и збирке афоризама "Зечији трн“ и 'Пилотина“, те књиге сатира "Карадагија“.

Пјесничко вече Влајка Ћулафића

Поводом обиљежавања 800. годишњице манастира Ђурђеви Ступови објавио је 2013. године књижевно-историјску Споменицу овог манастира, а потом приредио и Споменицу Стефана Немање Светог Симеона Мироточивог поводом обиљежавања деветстогодишњице Немањиног рођења.

Добитник је награда: "Бошко Пушоњић“, коју додјељује Удружење новинара Црне Горе за најбољу репортажу, "Вуко Безаревић“ за најбољу сатиричну причу, "Радован Зоговић“ за пјесничко дјело и награде општине Беране "21. јул“. Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије одликовао га је Златном медаљом Светог Георгија првог степена за допринос Епархији будимљанско-никшићкој.
Аутор је бројних научних и књижевних радова, рецензија, приказа и књижевно-теоријских чланака, а бави се и писањем драмских текстова.

Пјесничко вече Влајка Ћулафића

Непосредан повод за гостовање пред никшићком публиком јесте Ћулафићева нова пјесничка збирка "Кад свијетом промијеним“, која је изашла у издању Књижевне задруге Српског народног вијећа.

Он је, овом приликом, читао поезију из раније објављених збирки: "Жертвино миљеније“, одломке из поеме "Небеска тапија“, пјесме из колективне збирке сатиричних пјесама, а са публиком је подијелио неколико још необјављених рукописа, те стихове из нове збирке "Кад свијетом промијеним“.