На Литургији у Санкт Петербургу Епископу Јоаникију уручена медаља Светог Јована Богослова

На Томину недјељу, 19 априла 2015, Божанствену Литургију у храму Светог апостола и јеванђелиста Јована Богослова, у православној духовној Академији у Санкт Петербургу служили су Његово Високопреосвештенство Архиепископ петергофски Г. Амвросије и Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Јерарсима су саслуживали: архимандрит Софроније (Смук), свештеник Остоја Кнежевић, клирик катедралног храма Светог Василија Острошког у Никшићу, јеромонах Генадије (Пољаков), свештеник Андреј Парфињук, свештеник Александар Кузњецов, свештеник Гљеб Сањук, јеромонах Атанасије (Букин), јеромонах Виталије (Морозов), свештеник Адам Бокарев, јеромонах Теодосије (Желновачев), свештеник Владимир Первушин-фон-Дитц, протођакон Кирил Журављев, јерођакон Агапит (Драгојевић), клирик Српске Православне Цркве и ћакон Герман Ране.

На богослужењу су пјевали: хор Преподобне мати Ангелине, никшићког Саборног храма Светог Василија Острошког под диригентском палицом професора Ане Бојић, мјешовити хор духовне Академије, којим управља монахиња Ксенија (Кањшина) и академски женски хор којим руководи Лидија Маслова.

У току Литургије свештенослужитељи, професори, студенти и гости духовне Академије молили су се за избављење од биједе и ослобођење митрополита Јована и Павла заробљених од стране исламских екстремиста.

После пјевања причасних стихова магистрант прве године црквено-практичног одјељења чтец Андреј Смирнов је изговорио празничну бесједу.

По завршетку Свете Литургије Архиепископ Амвросије се срдачним поздравом обратио гостима духовне Академије:

"Драги владико Јоаникије, часни оци, драга браћо и сестре, у овај свијетли дан честитам вам од срца празник. Ми данас срдачно примамо у госте Архијереја, свештенослужитеље и црквенослужитеље братске Српске Цркве и заједно се радујемо Васкрсломе Господу, радујемо се томе што нас је Он сјединио у Духу Светоме и омогућио нам да имамо ову заједницу, која, благодарећи, драги Владико, Вашим трудовима укрепљује везе међу нашим Црквама и народима."

"Ми живимо у свијету који постаје све прозрачнији, али му то не омогућава да буде све простији. Данас непријатељи рода људског као, можда, никада до сада покушава да раздијели православне народе, Православне Цркве и чини све да би нарушили наше јединство. Морамо признати да је постигао одређени успјех у братској Украјини, гдје раскол, који растрзава Цркву од почетка деведесетих година, на неки мистички начин оскрнавио је и духовно пространство нашег једнокрвног народа до те мјере да је све преврнуо с ногу на главу, да су људи престали да разумијевају гдје је црно, а гдје бијело, гдје је истина, а гдје лаж, идући за обмањивачима који умјесто благодати сију отров. И у наше дане учитељ раскола продужава да користи невољу која је снашла православни народ у Украјини."

"Ја знам да је у Црној Гори и у Србији такође било неуспјелих покушаја да се раздијели Црква по националном опредјељењу, да се у њен живот унесу политичке подјеле које ће помоћи у борби против Православља. Тога ради, ове наше међусобне посјете, наше општење и заједничко служење помажу нам да не дамо нашим непријатељима да постигну њихове циљеве. Наши сусрети и молитве изграђују наше јединство. Посјета делегације Санкт-петербургшке духовне академије будимљанско-никшићкој Епархији прошле године и садашњи Ваш долазак, драги владико, у град Светога Петра је лично Ваша заслуга и Вашег свештенства“, казао је Архиепископ петергофски Г. Амвросије.

Он је овом приликом Преосвећеном владици Јоаникију уручио медаљу Светог Јована Богослова, коју додјељује православна духовна Академија Санкт Петербурга.

"Због Ваших заслуга за утврђивање братских веза, заслуга у области богословља и великог труда на славу Свете Цркве, уручујем Вам награду санкт-петербургшке духовне Академије - медаљу Светог апостола и јеванђелиста Јована Богослова другог степена уз искрено: Аксиос!

Као успомену на нашу заједничку молитву дозволите ми да Вам уручим и икону Светог Александра Невског.

Имајући у виду заслуге за укрјепљивање међуцрквених и међукултурних односа, академском медаљом Светог апостола Јована Богослова трећег степена награђен је свештеник Остоја Кнежевић, свршени студент СПБДА. Свештеник Остоја Кнежевић је постао први, између свршених студената ФИСА, који је награђен овим одликовањем. Академском Граматом Архиепископ Амвросије је наградио колектив хора Преподобне Ангелине српске, на челу са диригентом Аном Бојић, срдачно им заблагодаривши за појање које му је оживјело успомене на Црну Гору.

У знак благодарности за гостопримство и на молитвено сјећање Епископ Јоаникије је Архиепископу Амвросију на дар уручио панагију.

Преузето са spbda.ru