Да постанемо грађани Горњег Јерусалима

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на Васкршњи понедјељак, 25. априла Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови.

Да постанемо грађани Горњег Јерусалима

У Литургији је саслуживало више свештенослужитеља архијерејског намјесништва беранског и монаштво Манастира. Током Свете службе, Преосвећени Владика је у чин чтеца постригао Слободана Радојевића из Мојковца, студента Богословског факултета у Београду. Вјерницима, који су присуствовали богослужењу и причестили се Светим Тајнама тијела и крви Христове, архипастирском бесједом обратио се Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије. Честитајући празник Васкрсења Господа Исуса Христа он је пожелио да дани Свијетле недјеље свима буду на радост, обновљење и вјечно заједништво у Христу Спаситељу и Васкрситељу нашем.

“Драгоцјено је за свакога од нас да молитвено учествујемо у светим и великим данима Велике Недјеље, а нарочито да учествујемо у великим дјелима Божијим – да постанемо причасници Тајне вечере Христове, да се поклонимо страдањима Христовим, смрти и гробу Господњем, да дочекамо и свенародно прославимо свијетло и спасоносно васкрсење Христово. На тај начин обнављамо нашу Свету вјеру, обнављамо своју душу, своје мисли и свјетлост васкрсења Христовог нас изнова просвећује. Онај Који је просветио бездане, ад уништио, испразнио, осветио доње свјетове и онима, који су били свезани ланцима смрти дао нови живот и слободу, истовремено просвећује и нашу унутрашњу таму коју сабирамо својим гријесима, манама и недостацима.“

Да постанемо грађани Горњег Јерусалима

“Он је свјетлост новог живота и ми хришћани треба да се саображавамо Господу Који је васкрсење и живот, треба да живимо новим животом, да ми, који смо привремени грађани земље, постанемо грађани Горњег Јерусалима, вјечног града у коме Цар царева и Господ господара, Господ наш Исус Христос царује, и нас удостојава да са Њим сацарујемо и да се са Њим сапрослављамо“, рекао је Преосвећени Владика.

Према ријечима Епископа Јоаникија, од нас зависи колико ћемо своју душу отворити према вјечној свјетлости Божијој и колико ћемо направити мјеста у свом срцу Богу и Спаситељу нашем. Владика Јоаникије је поручио да се треба одрећи саможивости, себичности, сујете, злопамћења, мржње и пакости, јер ћемо, на тај начин, постати спремни и способни да почнемо да живимо новим животом и будемо заједничари Христови у све дане живота нашег.

“Сав труд и подвиг нас хришћана је у вези са тим да се прилагодимо и саобразимо Христу. Они који Бога љубе, на сваки начин се труде да Му угоде и буду у Његовој близини. То је у суштини лако, једино је тешко кад сами себи постављамо бремена, препреке, тешкоће које послије не можемо да савладамо. Неко од даровитих хришћана је рекао 'Хришћански живот је мудрост над мудростима и умјетност над умјетностима'. И заиста је тако, јер, колико труда, љубави и просветљеног осјећања треба да бисмо живјели по Богу, да бисмо Богу угађали, да бисмо имали љубав према Богу и према ближњима својим. У ове Свете велике дане, када изобилно добијамо милост Божију, најбоље можемо да се учимо томе како треба живјети, али то треба знати спровести у свакодневном животу, а не само када су празници и добијемо утјеху и незаслужене дарове од Бога. То треба да нам буде подстрек да се увијек трудимо и никад не постављамо препреке, не затварамо прозоре нашег бића љубави Божијој, свјетлости Божијој, која нас обасјава и животу Божијем, који нас укрепљује“, закључио је Његово Преосвештенство.