Теодорова субота прослављена у Ђурђевим Ступовима

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служиo je на Теодорову суботу 3. марта, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови.

Саслуживало је више свештеника беранско-андријевичког намјесништва и свештеномонаха свете обитељи овог Манастира.

Теодорова субота прослављена у Ђурђевим Ступовима

Вјерници који су се постом и молитвом припремали, приступили су, прве суботе Великог и Часног поста, Светој тајни причешћа. У славу на Светог Теодора, који је мученички страдао у 4. вијеку, јер није хтио да се одрекне Господа Исуса Христа, освештано је жито, као успомена на догађај који се десио у вријеме цара Јулијана Отпадника, великог гонитеља хришћана. Он је наредио да се намирнице по цариградским пијацама попрскају крвљу од жртвених животиња, да би се спријечило причешће хришћана. Теодор Тирон, који је већ био покојни, јавио се архиепископу цариградском Евдоксију и поручио му да о томе обавијести хришћане. Рекао им је да у својим домовима те недјеље кувају пшенично жито и њиме се хране. Тако су урадили и достојни се причестили у Недјељу Православља.

Теодорова субота прослављена у Ђурђевим Ступовима

У спомен на тај догађај прве седмице поста, на дан када се то десило, Света Црква слави Теодорову суботу и тада се кува и једе жито.

Свети великомученик Теодор родом је из Мале Азије, а његове Свете Мошти налазе се у сремском манастиру Хопово на Фрушкој Гори.