У славу и част Новомученика јесеновачких

Васељенски патриjарх Вартоломеj рекао jе данас на литургиjи у православноj цркви у Jасеновцу да су древни српски православци и jасеновачки новомученици „хероjи и свеци целог православља“.

Васељенски патријарх Вартоломеј у Јасеновцу

Другог дана посете Епархијама Српске Православне Цркве у Хрватској, 10. септембра 2016. године, Свесветејши Патријарх васељенски и цариградски г. Вартоломеј и Светејши Патријарх српски г. Иринеј служили су, поводом обележавања 75 година од почетка страдања Светих мученика јасеновачких, свету архијерејску Литургију у манастирском храму Рођења Светог Јована Крститеља у Јасеновцу.

Васељенски патријарх Вартоломеј у Јасеновцу

У молитвеном присуству неколико стотина верника пристиглих из свих крајева Хрватске, Србије, Црне Горе и Републике Српске, саслуживало је више епископа Српске Православне Цркве и и представници Московске Патријаршије, Пољске Православне Цркве и Румунске Православне Цркве. После евхаристијског сабрања, Првојерарси су служили помен пострадалим Мученицима на месту гробнице у концентрационом логору Јасеновац.

Васељенски патријарх Вартоломеј у Јасеновцу

"Будите под крошњом српских мученика, тог дрвета благословених Срба", рекао је Цариградски патријарх и позвао православне Србе да иду путем својих очева, јунака и светаца. Само ћете тако, како је рекао, задобити венац славе какав носи небројено мноштво јасеновачких жртава нацистичког тоталитаризма из Другог светског рата. Патријарх Вартоломеј је позвао вернике да никад не заборављају своје мученике, који не могу бити повод за освету него за мир.

Васељенски патријарх Вартоломеј у Јасеновцу

Митрополит загребачко-љубљански Порфирије рекао је да ће посета Патријарха васељенског Вартомолеја имати далекосежни значај. -Чини ми се да може да утиче и на боље разумевање Срба и Хрвата, православних и католика, а да у неком смислу може допринети и макар за мало побољшању односа између Србије и Хрватске, сматра митрополит Порфирије, који подсећа да је патријарх Вартоломеј широм света познат као велики миротвоарац, као човек љубави, човек који повезује и гради мостове између народа, религија и држава.

Чин освећења дела обновљеног Владичанског двора у Пакрацу окупио је неколико стотина верника који су са радошћу дочекали Његову Свесветост Патријарха васељенског г. Вартоломеја, Његову Светост Патријарха српског г. Иринеја и Високопреосвећену и Преосвећену господу Архијереје.

У поподневним часовима, председница Републике Хрватске гђа Колонда Грабар Китаровић примила је Његову Свесветост Патријарха васељенског г. Вартоломеја и Високопреосвећену господу Митрополите сасимског Генадија и загребачко-љубљанског Порфирија. Саговорници су се сложили о важности дијалога као начина за решавање проблема и сукоба, као и избегавања ратова и крвопролића. Посебно су нагласили важност међуверског дијалога данас, када је савремено друштво суочено са растућим екстремизмом, радикализмом и искривљавањем вере.