Молебан за почетак нове школске године у Никшићу

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије присуствовао је у недјељу 4. септембра 2016. године молебануса призивом Светог Духа за почетак нове школске године, који је, у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу, служило свештенство архијерејског намјесништва никшићког.

Молебан за почетак нове школске године у Никшићу

Молебан за благословен почетак школске године служили су протојереј Василије Брборић и ђакон Константин Дојић, а молитви за здравље, стицање знања и умножавање љубави присуствовала су, у великом броју, ученици, студенти, просветни радници, дјеца основношколског узраста са родитељима.

Срећну и Богом благословену нову школску годину, сабраним ђацима и вјерницима пожелио је Преосвећени Епископ Јоаникије.

Молебан за почетак нове школске године у Никшићу

"Са овом молитвом за почетак школске године призвали смо Божји благослов на дјецу која се уче у нашим школама и на оне професоре који у страху Божјем васпитавају и уче нашу дјецу. Црква Божја се, увијек, брине о васпитању и о образовању и моли се за дјецу која уче. Потребу за сазнањем, за напредовањем у учењу, за новим сазнањима Господ је усадио у срце и ум сваког човјека који долази на свијет и ту су присутни различити таланти, па су нека дјеца обдарена за математику, друга за учење језика, трећа за умјетност или спорт. Све су то дивни Божји дарови и када год се дјеца труде да те дарове умноже Божја благодат и милост ће више притицати“.

Молебан за почетак нове школске године у Никшићу

"Господ жели да нам дарује свако добро, али да се и ми потрудимо да то добро задобијемо, а онда Он додаје своју силу, своју милост, своју мудрост и све што је потребно да бисмо напредовали духовно, интелектуално и у сваком другом погледу“, казао је Владика.

Он је поручио да то што наш образовни систем данас није на задовољавајућем нивоу не треба да обесхрабрује дјецу, јерод њих самих највише зависи какво ће знање стећи.

Молебан за почетак нове школске године у Никшићу

"Ви се само трудите, колико је у вашој моћи, па ће те наћи начина да дођете до сазнања која вас интересују, која су вам потребна и постићи ћете све, па чак и надокнадити недостатке које наше школе имају. Веома је важно да научите да се молите Богу, да долазите у храм Божји, а кад то научите онда ће се Божја милост, Божја мудрост, Божје знање, Божја свјетлост изливати на вас да она Божја милост просвијетли ваш ум, ваше срце и вашу вољу да можете лако да напредујете и узрастате у наукама, да што више сазнате и,оно што је важније од свега, да добијете то просветљење да знања која стичете у школама, а која се вама често чине непотребна, али то није тако, употребите на добро, да буду на корист вама и вашим родитељима, вашим породицама, ако Бог да, нашој отаџбини,да се, на такав начин, оствари на вама, драга дјецо и драги професори, она Христова ријеч: Тако да се свијетли свјетлост ваша пред људима, да виде ваша добра дјела и да прославе Оца нашег Који је на Небесима“, рекао је Његово Преосвештенство владика Јоаникије.