Празнично бденије у никшићком Саборном храму уочи празника Рођења Пресвете Богородице

Прослављање празника Рођења Пресвете Богородице у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу, отпочело је свечаним празничним бденијем, које јеслуженоу навечерје Мале Госпојине, у уторак 20. септембра 2016.

Бденије су служили Његово Високопреосвештенство Митрополит тернопољски и кременецки Г. Сергије и Његово Преосвештенство Епископ будимљанско- никшићки Г. Јоаникије уз саслужење бројног свештенства и монаштва Епархије будимљанско-никшиће и Митрополије црногорско-приморске.

Молитвеном сабрању, у навечерје дивног и великог празника Рождества Пресвете Богомајке, присуствовао је вјерни народ Никшића.

Наступајући празник сабранима је честитао Преосвећени Епископ Јоаникије, који је казао да се Рођење Пресвете Богомајке, Оне која нам је дала Сина Божјег, Господа Исуса Христа, Спаситеља света, прославља широм васељене.

„Празник Рођења Пресвете Богородице славимо у овом светом храму, у манастиру Косијереву, манастиру Вољавцу, који су посвећени Рођењу Пресвете Богородице, у Цетињском манастиру и многи други манастири и цркве широм васељене славе празник Рођења Пресвете Дјеве Богородице. Молимо се за Њено заступништво, за Њену мајчинску милост и за Њене молитве којима нам Она ниспошље са Неба од Бога Сина свогвелику благодат и велику милост“, рекао је Владика, поздрављајућиријечима срдачне добродошлице уваженог госта из Украјинске православне Цркве Московског патријархата Високопреосвећеног Митрополита Сергија. Он ће, поводом освећења Саборног храма Светог Јована Владимира у Бару, ових дана, боравити у Црној Гори.

„Имамо велику радост, драга браћо и сестре, јер нам је дошао у госте, драги наш брат у Христу Митрополит тернопољски и кременецки Г. Сергије из Украјинске Православне Цркве Московског патријархата. Нажалост, у Украјини, као што знате, постоје неки расколи, па Црна Гора понекад личи на Украјину и слободно је по неким проблемима можемо назвати малом Украјином. Владика Сергије, заједно са Блажењејшим Митрополитом кијевским Г. Онуфријем, чувају јединство украјинског и руског народа.То је, дубље гледано, један народ, ми га тако доживљавамо, а духовно сигурно јесте“.

„Они чувају јединство Руске Православне Цркве, чувају народ Божји, имају велику подршку свог народа, свог свештенства, своје пастве, али, нажалост, имају много проблема са властима у Украјини, са унијатима, са римокатоличком пропагандом, са секташком пропагандом, са неофашистима. Ми се увијек молимо да им Господ дарује снаге да љубављу, истином, правдом, миром, побиједе и даће Господ Бог њима, који се много Богу моле, имају предивне светиње, да одоле и да побиједе“, рекао је Његово Преосвештенство, позивајући сабрани народ да,на празник Рођења Пресвете Богородице, учествују у Литургији и прослављању храмовне славе у манастиру Косијерево, гдје ће свету службу саборно служити бројно свештенство и монаштво наше Цркве, Украјинске православне цркве и Румунске православне цркве, а началствоваће Високопреосвећени Митрополит Г. Сергије.

Његово Високопреосвештенство Митрополит Сергије заблагодарио је Владици Јоаникију на добродошлици и позиву да заједно узнесу молитве Господу и Пресветој Богородици на дан Њеног свијетлог празника.

Он је у знак братске љубави и јединства у вјери Преосвећеном Епископу Јоаникију поклонио престони крст.

По одслуженом бденију Високопреосвећени Митрополит Сергије је благосиљао вјерни народ, честитајући им празник Рођења Мајке Божје.

Празнично сабрање увеличао је долазак свештенства Румунске православне цркве из манастира Калугара, који ћебити гости манастира Косијерева, а са којим су, прошле године, обавили чин братимљења. На поклоњење и цјеливање вјерном народу у Црној Гори донијета је Чудотворна икона Пресвете Богородице из манастира Калугара у Епархији карасенбешкој.