Прослава Ивањдана у Црнчи

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на празник Рођења Светог Јована Крститеља – Ивањдан, Свету Архијерејску Литургију на остацима манастира Светог Јована Крститеља у Црнчи код Бијелог Поља.

Преосвећеном Владици је саслуживало више свештеника и свештеномонаха Епархије будимљанско-никшићке: архимандрит Јоаникије Зиндовић, јереји Синиша Јанковић и Зоран Бубања и јерођакон Агапит Драгојевић. Током Литургије освештан је славски колач и жито, а храмовна слава ове древне немањићке задужбине, у којој се упокојио Свети Арсеније Сремац, прослављена је свечаном литијом и црквено-народним сабрањем. Вјерном народу о празнику Рођења Светог Јована Крститеља говорио је Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије, који је казао да је рођење Светог Јована обрадовало цијело човјечанство, јер је преко његовог рођења најављено обновљење цијелог рода људског.

Прослава Ивањдана у Црнчи

“Свети Јован је увијек био носилац новине, својим рођењем и животом, па и својом смрћу. Уста Господња њега похвалише и узвисише, јер Господ рече “Од свих рођених нема већега од Светог Јована Крститеља овдје на земљи“. Рођење Светог Јована Крститеља би чудесно и у њему је дјеловао Божији промисао, јер, као што смо чули у данашњем Јеванђељу његови родитељи Свети Захарије и Јелисавета били су престарели, нијесу имали дјеце задуго, а то је било по Божијем промислу, а тај знак се пројавио на оцу Светог Јована, на Светом Захарији“, рекао је Владика Јоаникије.

Он је додао да Свети Захарије није одмах повјеровао да ће добити сина, па извјесно вријеме, по вољи Божијој, није могао да говори, а када су Светом Јовану давали име, тада су се уста његова Духом Светим отворила и пророк Захарије проговори, најављујући дјело које ће Свети Јован извршити на земљи.

“Проповиједаће Сина Божијег Који долази послије њега, извршиће крштење Христа у Јордану и свима указати на Христа. Он је својим животом изображавао Христа Господа па су многи мислили да је можда он Христос, Онај о Коме су пророци одавно прорицали и говорили да ће доћи Спаситељ свијета. А он се смиравао као човјек духоносан, надахнут Духом Светим још од утробе мајке своје и говорио је свима „Ја нијесам достојан одријешити свеза на обући Христа Господа“. У томе је, драга браћо и сестре, укратко величина данашњег празника, зато што је рођење Светог Јована најавило Христово рођење, зато што је најавило благовијест цијелом роду људском и зато што се кроз све, што је везано за Светог Јована Крститеља, а нарочито његово рођење и његову смрт, пројавила велика Божија милост, велика Божија благодат и узвишено свједочење истине Божије. На крају, Свети Јован Крститељ истину и правду Божију запечатио је својом крвљу, јер му је безбожни цар Ирод одсјекао главу“, бесједио је Његово Преосвештенство.

Прослава Ивањдана у Црнчи

Ивањдански народни сабор у Црнчи одржава се, према ријечима владике Јоаникија на остацима велике српске светиње, на темељима манастира који је био метох Жиче. Храм Светог Јована је славна немањићка задужбина у којој се упокојио, проводећи посљедње дане свог живота, Свети Арсеније Сремац, насљедник Светог Саве, Светитељ који наш народ заступа својим Светим молитвама, заједно са Светим Јованом Крститељем.

“Зато је ово мјесто тако знаменито; стара светиња у којој су се монаси, вјерни народ и Архиепископи српски Богу молили, јер је ово мјесто било дивно и прекрасно за одмор и за повлачење ради молитве одвајкада. Ова светиња није изгубила своју светост ни када је разорена. И када је у гомилу претворена овдје је дјеловала светост и народ Божији окупљао се и Богу молио“, истакао је Преосвећени Епископ Јоаникије.

Он је вјерни народ позвао на испуњавање Божијих заповијести, да се Богу молимо, да чувамо вјеру, љубимо своју Цркву и обнављамо светиње, а то, казао је Владика, можемо чинити само ако будемо чували међусобну слогу и љубав.
“Треба да чувамо једни друге, без обзира на разна мишљења међу нама, по разним питањима. Али око светиње, око цркве треба сви да се објединимо јер смо призвани да се уздигнемо изнад обичних прича и брига када дођемо код светиње, призвани смо да проширимо срца своја, да у њима има мјеста за ближње наше, а на такав начин треба да започнемо обнову ове светиње. Овдје је прије неколико година започето доста важних радова.“

Прослава Ивањдана у Црнчи

“Ископавања су показала доста нових података о овој светињи, што нијесмо знали до сада. О томе сада научници пишу, показале су се фреске, показала се, макар у неким остацима, љепота овог храма, а сада би било неопходно да заштитимо прво ове свете темеље, а касније да се настави градња. Знамо, тешка су времена, зато нећемо ни радити више него што можемо и тако, ако Бог да, и ова ће се светиња обновити. Наравно, треба да имамо у виду да обнова старих светиња мора бити у сагласности са законом, да се мора испоштовати одређена процедура, прописана законом. Важно је да овај Свети сабор траје, да ову светињу чувамо, да се око ње окупљамо и да је обнављамо колико можемо. Нека ова жива црква народа Божијег живи и нека јача, па ће се онда обновити и светиња, јер, обновљена светиња треба да буде доказ наше вјере и доказ живота цркве који се одвија око ње“, поручио је Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије.

Након Свете Архијерејске Литургије одржан је црквено-народни сабор и пригодна трпеза љубави. Домаћин храмовне славе био је г. Трајко Дробњак, који је дио славског колача предао браћи Радовић, кумовима славља у Црнчи наредне године.