Постављен нови парох у Лукову код Никшића

На дан када наша Света Црква Православна слави Светог преподобномученика Стефана, у недјељу 11. децембра, Света Литургија служена је у цркви Светог Јована Крститеља на Лукову код Никшића.

Литургију су служили свештеници архијерејског намјесништва никшићког Василије Брборић, Слободан Јокић и Мирко Вукотић. Благословом Његовог Преосвештенства Епископа будимљанско-никшићког Г. Јоаникија, овом приликом је извршена примопредаја парохије луковске од досадашњег пароха оца Василија Брборића новопостављеном пароху, јереју Слободану Јокићу.

Постављен нови парох у Лукову код Никшића

Светом богослужењу су присуствовали бројни вјерници, од којих се већи број причестио Светим тајнама Тијела и Крви Христове.
Њима се обратио јереј Василије бесједећи о причи из прочитаног Светог Јеванђеља у којој се једном богатом, незаситом човјеку, који је гомилао своје богатство да би уживао у њему годинама, јавио глас Господњи и питао га чије ће све што је сабрао бити, ако те ноћи узме душу његову.

“Тако бива са сваким човјеком који се не богати Богом, него се узда у своје пролазно и земаљско благо. И родитељима који имају дјецу, нека им она не буду на првом мјесту, него нека им на првом мјесту буде Бог, као што кажу Свети Оци “ви родитељи који имате дјецу, нијесу то ваша дјеца, него вам их је Бог повјерио на овом свијету, да их васпитате у страху Божијем“. И то се, заиста, испуњава било шта човјек да ради, ако се узда у некакво своје земаљско благо више него у Бога, јер је то благо пролазно, смртно, једино је бесмртан Господ Исус Христос, Који нас је дао и Који је дошао у овај свијет и постао човјек, а кад је постао човјек није престао да буде Бог. Показао нам је којим путем да ходимо, крстио се, ходио на земљи, страдао је, али и васкрсао“, казао је отац Василије.

Постављен нови парох у Лукову код Никшића

Он је својим досадашњим парохијанима представио новог свештеника оца Слободана Јокића и захвалио Луковљанима на пажњи и топлини са којима су га примали у своје домове.

Вјерном народу се потом обратио и јереј Слободан Јокић, који, иначе, врши дужност архијерејског намјесника никшићког. Отац Слободан је заблагодарио Богу на овом дану, у којем су се сабрали да заједно принесу молитве Господу.

Постављен нови парох у Лукову код Никшића

“Благодаран сам Богу што долазим у ово мјесто гдје ријеч Божија никада није престајала да се чује и гдје вјера никада није утихнула, гдје се увијек чуло име Божије. Благодаран сам Богу што је, ево, данас пуна црква, ако Бог да, да буде још пунија. Много сам срећан кад видим ову дјецу, која су дошла да се причесте. Благодаран сам Богу и Светом Јовану Крститељу, и да заједно чувамо ову светињу, јер ја ништа не могу без вас, да заједно чувамо и испуњавамо овај дом Божији, да га испуњавамо, прије свега, молитвом, радошћу и весељем, да и наша срца испуњавамо, исто тако, радошћу и весељем, да све радимо заједно и приносимо Господу.“

“Захваљујем оцу Василију, који ме је представио, што је чувао ову цркву, молио се Богу и заједно са вама узносио молитве Господу. Захваљујем и оцу Мирку, вашем племенику, на искреној и топлој бризи да ме данас дочека овдје. Ако Бог да, да заједно служимо, да се заједно Богу молимо, да заједно славе славимо, да весеља чинимо и да нам Свети Јован свима да снаге, да нас укријепи и да нас његов благослов прати у све дане живота нашег“, поручио је отац Слободан Јокић, новопостављени парох у Лукову.