Слава цркве Светог Томе на Брзави

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на дан прослављања Светог апостола Томе, у петак 19. октобра 2018, Свету Архијерејску Литургију, у цркви посвећеној овом апостолу Господњем, на Брзави код Бијелог Поља.

Слава цркве Светог Томе на Брзави

Владици је саслуживало више свештеника и свештеномонаха Епархије, а светој служби Божјој присуствовао је вјерни народ овог краја.
Преосвећени Епископ Јоаникије честитао је празник и сабор поводом храмовне славе цркве Светог Томе, поучивши архипастирском бесједом присутни народ о значају данашњег великог празника.

„Нека буде срећна слава свима вама, јер сви који сте везани за овај свети храм данас славите. Ово је ваша светиња посвећена имену Божјем, великом, силном, страшном и спасоносном. Ми се сабирамо у име Свете Живоносне Тројице Оца и Сина и Светог Духа, сабирамо се у име Христа Бога живога Спаситеља нашег Који је дошао у овај свијет, оваплотио се од Пресвете Дјеве силом Духа Светог и проповједао нам ријеч, не ријеч људске, него ријеч Божје истине, правде, љубави, милосрђа и спасења“, рекао је Владика.

И нас је Господ, додао је Преосвећени Епископ, удостојио да будемо саучесници Његове побједе над смрћу и Његовог Васкрсења. Свједок Васкрсења Христовог, међу Светим апостолима, је и Свети апостол Тома.

„На овај свети дан га прослављамо и о њему читамо у Јеванђељу дивне повијести и дивна свједочанства. Донекле је неправедно што често Тому зовемо невјерним. Ако је у једном моменту слабости људске, много мање него што је имао апостол Петар, рекао да не може вјеровати док не види Христа Господа, али се одмах оградио и отворио своју душу. Није, дакле, рекао да неће вјеровати никако, него док не види Онога Који је на Крсту разапет, Кога је гледао на Крсту како је издахнуо и пролио своју крв, да се Он јавио као побједитељ смрти“.

„И Господ га је удостојио тог чудесног виђења, и не само то, него је рекао: Томо, пружи руку твоју и додирни ребра моја и ране од клинова ,и не буди невјеран, него вјеран“, бесједио је Преосвећени Епископ Јоаникије.

Тома је тада узвикнуо оно чудесно исповједање вјере: Господ мој и Бог мој и то је, по Владикиним ријечима, савршена вјера.
„Томина невјера је, заправо, било тражење вјере, тражење Христа Господа и трагање за Њим и Господ му се јавио. Свако ко искрено и од свег срца, као што је апостол Тома искао сусрет са Господом, доживјеће на неки начин сусрет са Господом и Бог ће га просвијетлити, уразумити и дати му савршенство вјере, као и Светом апостолу Томи“, казао је Епископ будимљанско-никшићки.

Додао је да је храм Светог Томе на Брзави својом историјом свједок васкрсења Христовог, јер је пострадао, доживио распеће и погребење, па васкрсао из дубина земаљских и сада, опет, сабира вјерни народ.

„Ако има чуда, ево чуда! Многи то нијесу могли вјеровати, поједини су се надали али нијесу дочекали, а нас је Бог удостојио тога да дочекамо и да видимо, многи од вас су били саучесници тог великог дјела обнове овог светог храма. Зато су овако лијепи ови сабори у Брзави и на Томину недјељу и на сам празник Светог апостола Томе, славу овог светог храма“, рекао је Владика Јоаникије.

Послије светог богослужења обављена је литија око храма, а затим је освештан славски колач и жито. Уприличена је трпеза хришћанске љубави, чији домаћини су били протојереј Синиша Јанковић, надлежни парох, јеромонах Сава Вукајловић, сабрат манастира Ђурђеви Ступови и Милика Шћекић. Обавезу за идућу годину преузео је Василије Бабић.