Освештани темељи будућег Саборног храма у Плужинама

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије освештао је у недјељу 30. октобра 2016, у послијеподевним часовима, темеље будућег Саборног храма који ће се градити у Плужинама, а биће посвећен Светом Патријарху Макарију Соколовићу.

Освештани темељи будућег Саборног храма у Плужинама

Преосвећеном Епископу у чину освештања и полагања камена темељца саслуживали су: јереј Мирослав Михаиловић, надлежни парох и јеромонаси Лазар(Стојковић), игуман манастира Заграђе и Јефтимије (Шкулетић), игуман Пивског манастира, а уз молитвено учешће вјерног народа пивског краја.

Владика је захвалио г.-дину Чеду Поповићу, дародавцу земљишта за изградњу цркве, предсједнику Општине Плужине г.-дину Мијушку Бајагићу,те надлежном свештенику и игуманима, који су дали велики допринос да се осмисли овако лијеп пројекат будућег црквеног здања. У пројектовање и градњу оваквог јединственог објекта са црквом и црквеном салом под једним кровом, према ријечима Владике Јоаникија, биће укључени стручни људи, искусне архитекте и добри познаваоци црквеног градитељства из нашег народа.

Освештани темељи будућег Саборног храма у Плужинама

"Пива има доста светиња, има манастир Успенија Пресвете Богородице и мноштво малих сеоских цркава, али, и поред тога, Плужине као општинско мјесто и град који ће, надамо се, напредовати у будућностида ће народ овдје остајати, радити и градити нове домове, заслужује да има велику Саборну цркву, да има репрезентативну црквену салу, да народ има саборно мјесто гдје ће се Богу молити, да ту увијек има свету службу Божју и да се сви можемо сабрати у тој светињи“.

"Са мишљу да започнемо Саборни храм у Плужинама носили смо се десетак година и, ево, хвала Богу, стекли су се услови. Имамо дародавца земљишта г.-дина Чеда Поповића, који је у Пиви стекао своју имовину, али је и приложио Цркви и хвала му на томе. То је велики и значајан прилог и то управо тамо гдје смо ми тражили. Имамо Општину Плужине, једна је од ријетких која данас подржава своју Цркву и своје светиње и предсједника Општине који је, увијек, показао добру вољу када треба помоћи Цркви и народу. Потреба за овим храмом,ипак, много је шира“, рекао је Његово Преосвештенство, додајући да ћеградња овог храма и здања обрадовати и свеПивљани који су одселили одавде, али су везани за своје племе,за свој завичај, своје домове, своје гробове, своја огњишта.

Освештани темељи будућег Саборног храма у Плужинама

"Упућујемо им позив да помогну, да се укључе у градњу ове светиње.Није лако саградити све оно што смо овдје испланирали, али, уз Божју помоћ, надамо се да ћемо за четири до пет година, имати прилику да се саберемо под сводовима и под златним крстовима новоподигнутог храма и да ћемо се врло брзо овдје, у црквеној сали, коју смо започели, сабрати и да ће људи, који су се већ укључили у градњу ове светиње својом добротом и прилозима, наћи помоћнике међу свим осталим Пивљанима, који су везани за свој завичај“, казао је Његово Преосвештенство.

Храм ће бити посвећен Светом Патријарху Макарију Соколовићу, обновитељу Пећке Патријаршије, једном од најзаслужнијих људи нашег народа из периода турског ропства, који су сачували вјеру и свијест о нашој традицији, државности, црквеност нашу сачували и културу унапредили.

Освештани темељи будућег Саборног храма у Плужинама

"Тада је Српска Црква и српски народ, у временима турског ропства, добила нову снагу да издржи ропство и да се ослободи. То је вријеме када је почињала градња манастира Пиве и обнова многих других светиња, духовне обнове, у вријеме великих патријараха Соколовића за које Пивљани кажу да су родом из Пиве.Поједини око Прибоја и Рудог говоре да су од њиховог краја, али историјски се потврдило да су Соколовићи имали најтјешње везе са Пивом, јер то потврђује наша дивна светиња манастир Пива, а убудуће нека потврђује и Саборна црква у Плужинама“.

"Нема достојнијег коме бисмо овај храм посветили, нарочито што га градимо у мјесту гдје је толико јака традиција и предање великих Соколовића, него првом од патријараха из те породице, који је канонизован прије 50-ак година, али му још ниједан храм у српском народу, нити било гдје друго није подигнут. Нека ово буде први храм, а то ће бити прилика да се боље упознамо са нашом историјом, са нашим културним и духовним наслеђем“, бесједио је Преосвећени Епископ Г. Јоаникије.