Конференција за новинаре поводом 40. Савезног фестивала српских гуслара

Са благословом Његовог Високопреосвештенства Архиепископа цетињског Митрополита црногорско-приморског Г. Амфилохија и Његовог Преосвештенства Епископа будимљанско-никшићког Г. Јоаникија, у Никшићу ће, 14. и 15. октобра 2016, бити одржан 40. Савезни фестивал српских гуслара.

Смотру најбољих српских гуслара из Србије, Црне Горе и Републике Српске, која је такмичарског карактера, организују, поводом 30-годишњице упокојења Радована Бећировића Требјешког, Институт за српску културу – Никшић и Савез гуслара „Душаново царство“ Подгорица.

Конференција за новинаре поводом 40. Савезног фестивала српских гуслара

Тим поводом, у сриједу 12. октобра 2016, одржана је конференција за новинаре, на којој су о садржају предстојеће манифестације, у име организатора, говорили: Рајо Војиновић, предсједник Савеза српских гуслара „Душаново царство“ и дрБудимир Алексић, предсједник Управног одбора Института за српску културу.

Манифестација ће, најавио је Војиновић,свечано бити отворена у петак 14. октобра, у Црквено-народном дому у Никшићу, у 19 часова, полуфиналним такмичењем 40-орице гуслара, а наставиће се у суботу 15. октобра, Светом Архијерејском заупокојеном Литургијом са парастосом Радовану Бећировићу Требјешком, коју ће служити Високопреосвећени Митрополит Амфилохије и Преосвећени Епископ Јоаникије.

Конференција за новинаре поводом 40. Савезног фестивала српских гуслара

За подне, истог дана, планиранје научни скуп „Стваралачки феномен Радован Бећировић Требјешки“ који ће окупити већи број реномираних и признатих тумача књижевности са српског говорног подручја, а све са намјером да управо наука освијетли феномен Бећировићеве личности и стваралаштва, које је веома присутно у народу, док га је наука, како се могло чути на конференцији за медије, осим часних изузетака, заобилазила.

„Радован Бећировић је био истински бард нашег родољубивог епског пјевања који је својим стваралачким подухватом и прегнућем продужио живот епској пјесми и гуслама, том најомиљенијем инструменту његовог народа. Ријеч је о самоуком пјеснику чије пјесме многи уче напамет и памте и кога цитирају скоро сви, и академици, и црквени великодостојници, пјесници, историчари, политичари, они који га воле и они који га не воле“, казао је Алексић.

Конференција за новинаре поводом 40. Савезног фестивала српских гуслара

Радован Бећировић је као пјесник у српској књижевности дјеловао преко шест деценија, све до смрти 1986. и читаво то вријеме био је и остао истински бард новије српске епике, епског пјевања и десетерца, оцијенио је др Будимир Алексић, наглашавајући да су о једном тако популарном пјеснику, који је „ушао у сваку кућу црногорску и херцеговачку“, писали углавном странци, као што су истински корифеји европске науке о народној књижевности Матија Мурко и Борис Путилов.

„С друге стране, наша наука о књижевности и уопште наша књижевна критика је игнорисала овог великог барда српске епске поезије и, осим тих успутних оцјена од стране неких истакнутих књижевних критичара и истраживача, Радован Бећировић до данас није добио поузданију и цјеловитију књижевно-критичку оцјену и научну валоризацију“, нагласио је Алексић.

Конференција за новинаре поводом 40. Савезног фестивала српских гуслара

О стваралаштву Радована Бећировића Требјешког,на научном скупу њему посвећеном, говориће стручњаци из области науке о књижевности, народне књижевности и других друштвених и хуманистичких наука: Митрополит црногорско-приморски Амфилохије, Епископ будимљанско-никшићки Јоаникије, академик Љубомир Зуковић, проф. др Вукашин Баћовић, протојереј-ставрофор Гојко Перовић, проф. др Радмило Маројевић, проф. др Љубомир Милутиновић, проф. др Саво Марковић, доц. др Михаило Шћепановић, мр Момчило Голијанин, Будо Симоновић, Будимир Дубак, Предраг Вукић, др Будимир Алексић.

На финалној вечери, у суботу 15. октобра у 19 часова, за звање најбољег српског гуслара у овој години, надметаће се 20 такмичара, након чега ће, по одлуци стручног жирија, бити званично проглашење побједника и уручење награда.