Епископ Јоаникије прославио имендан

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије прославио је имендан, на празник Преподобног Јоаникија Великог, у суботу 17. новембра 2018, у манастиру Ђурђеви Ступови.

Епископ Јоаникије прославио имендан

Светом Архијерејском Литургијом началствовао је Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски и косовско-метохијски Г. Теодосије, а саслуживао је Преосвећни владика будимљанско-никшићки Јоаникије са свештенослужитељима Епархије и уз молитвено учешће монаштва и вјерног народа.

Владика Јоаникије је подсјетио да је велики угодник Божји, Преподобни Јоаникије Велики живио крајем 8. и почетком 9. вијека. Васпитан од ране младости у побожности, пројавио је дар молитвености и дубоке побожности. У то вријеме, додао је Владика, завладало је било иконоборство, византијски цареви су прогонили свете иконе, па је, као и многи, и Свети Јоаникије био окрзнут тим лажним учењем, које је порицало оваплоћење Христово.

„Неко од великих духовника објаснио је Светом Јоаникију, док је још био у свијету, погубност тог лажног учења и он, без обзира што је био војник византијског цара, попут првих хришћана, јавно је исповједио своју праву, истиниту вјеру, будући обраћен. Он је, у суштини, и претходно правилно вјеровао, али је био мало под тим утицајима, којих се касније ослободио и то је његова велика врлина“.

„Ако се нешто намеће, макар било од царева и владара, уколико је лажно, штетно и погубно, то хришћани не треба да прихватају. Треба да буду слободни да јавно говоре, али да не изазивају братске сукобе, већ да се држе правог пута Божјег“, поучавао је Епископ Јоаникије.

Угледајући се на велике Свете оце и пророке, Светог пророка Илију, Светог Јована Крститеља, Светог Антонија Великог, Преподобни Јоаникије се подвизавао у малоазијском Олимпу, гдје су, додао је Владика, биле многе монашке заједнице, велики славни манастири још прије Свете Горе Атонске.

„Тамо се подвизавао, многе врлине достигао, чак и пророчки дар, и Бог му је због његових подвига, највише због његовог смирења, дао силу да прогони демоне, исцјељује од душевних и тјелесних болести и чинио је премнога чудеса. Његов ученик је Патријарх Методије, који је, коначно, оповргао иконоборство и зато читамо Синодик православља у прву недјељу Часног поста. Његови ученици су, касније, извојевали коначну побједу над иконоборством, али је заслуга Светог Јоаникија Великог у томе огромна, зато што се у најтежим временима држао правог, истинитог учења“, бесједио је Владика будимљанско-никшићки Јоаникије.

Имендан Његовом Преосвештенству Епископу Јоаникију честитао је Преосвештени владика рашко-призренски Г. Теодосије.
„Преподобни Јоаникије је био изабран од Бога да буде носилац благодати Божје, да светли другима и буде пример у томе како се служи Богу, какву љубав треба да имамо према Богу своме Створитељу, своме Саздатељу и своме Спаситељу.

Гора Олимп у Малој Азији била је претходница Свете Горе Атонске у којој је Пресвета Богородица Игуманија, где се монаси подвизавају и војују против невидљивих непријатеља. Када сте, заједно са Владиком Атанасијем и другим студентима, походили Малу Азију, прошли сте поред горе Олимпа у Малој Азији, тада се благодат тог места дотакла и вас, тако да сте, касније, на монашењу добили име по Преподобном Јоаникију Великом“, рекао је Владика Теодосије.

Коментаришћу свето Јеванђеље о жени која је била болесна од течења крви, али је имала тако јаку вјеру да је помислила и учинила да се дотакне само хаљина Господњих па је оздравила, Владика је поручио да и ми, у свом земаљском животу, треба да тежимо да се дотакнемо Господа.

„Да се дотакнемо вером и молитвом, зато долазимо у свете храмове Божје, сабирамо се заједно да се помолимо Господу; а кад се дотакнемо Господа онда сила Божја делује, преноси се на нас и постајемо обожени, охристовљени и спремни да војујемо против греха, страсти и невидљивих непријатеља. А када смо на светој Литургији и причестимо се Телом и Крвљу Господа нашег, не само да смо се дотакли Господа, него је Господ у нама и ми пребивамо у Господу, сједињујемо се са Господом, постајемо тело Христово, јер смо Црква Божја и самим тим постајемо приправни за вечно Царство Христово“, поручио је Епископ рашко-призренски Г. Теодосије.

Његово Преосвештенство владика Јоаникије захвалио је Преосвећеном Епископу Теодосију што је, поред бројних и веома значајних обавеза, и овом приликом, дошао у манастир Ђурђеве Ступове, те је својим доласком, светом службом и архипастирским ријечима обрадовао све присутне.

„Он је човјек на најсветијем мјесту у нашој Цркви, у нашем народу, на распетом Косову и Метохији, али његова ведрина нас све кријепи и оснажује. Захваљујући њему и светињама косовским све лакше подносимо. Хвала драги Владико, многаја љета и Вама, Вашем свештенству, монаштву  и вјерном народу“, рекао је Епископ Јоаникије.

Он је, потом, у епархијском двору, пригодним послужењем, угостио бројне госте и вјернике, захваливши свима на честиткама поводом имендана.

У току данашње свете службе Божје искушеник Данило Раичевић произведен је у ипођакона и преломљен је славски колач.