Празник Светог апостола Филипа прослављен у манастиру Милешева

У 23. недељу по Духовима, на дан када наша Света Црква прославља Светог апостола Филипа и Божићне покладе, 27. новембра 2016, служена је Света Архијерејска Литургија у манастиру Милешеви.

Литургијом је началствоваоЊегово Преосвештенство Епископ будимљанско- никшићки и администратор милешевски Г. Јоаникије, уз саслужење свештенства и монаштва Епархија милешевске и будимљанско–никшићке.

Празник Светог апостола Филипа прослављен у манастиру Милешева

Празничном богослужењу присуствовао је, у великом броју, вјерни народ милешевског краја, којима је дивни празник Божићне покладе, честитао Преосвећени Епископ Јоаникије.

"Налазимо се пред почетак Великог Божићног поста и радујемо се унапријед великим празницима који долазе: Ваведење Пресвете Богородице, послије прве недјеље Часног поста, велики, диван, чудесанпразник, Свети Николај и многи други празници, предпразнество Христовог Рођења и врхунац Рођење Христово - Божић, послије Васкрсења Христовог, свакако, најзначајнији празник у Цркви“, казао је Владика Јоаникије.

У нашем народу, према ријечима Његовог Преосвештенства, Бадње вече и Божић имају посебну пуноћу. Народ се радује том празнику, радује се, заправо, обнови коју доноси овај празник.

Празник Светог апостола Филипа прослављен у манастиру Милешева

"Рођење Христово, обновљење људске природе, обновљење људског заједништва, стварање Цркве Божје, све је тиме почело. Наши постови Божићни, Васкршњи, Богородични, апостолски пост, сви имају свој садржај, прожети су православном вјером, усмјерени на то да обновимо свјежину вјере у свом срцу, јер је човјек склон запуштању и забораву, затамњује се његова душа врло често гријехом и зато нам је потребно покајање, потребан нам је повратак, потребно нам је да се кроз пост и молитву ослободимо од грехова и лоших навика, да се вратимо на прави пут Божји“, указао је Преосвећени Епископ Јоаникије, нагласивши да духовни живот није једноставан и не чини га само испуњавање формалних ствари.

"Пост није баш тако једноставан, није то само уздржавање од мрсних јела, наравно, то јесте прво, али ако останемо само при томе онда нема никакве вајде, уколико се човјек не потруди да поправи своје мисли, да лоше навике којима је склон претвори у добре навике, ако се Богу не моли редовно, јер је човјек окамењен срцем и то срце треба размекшати да постане примјечиво, треба га окадити молитвом и покајањем, добрим мислима, оно се онда оплемењује, оно се тако припрема за стан Богу живом“.

Празник Светог апостола Филипа прослављен у манастиру Милешева

"Цијела васељена, све галаксије и цио простор неба и земље, ништа није тако драгоцјено као срце човјечије. Господ жели да станује у срцу човјечијем, због тога је дошао у овај свијет и постао, не анђео, не арханђео, не неко друго биће, него је постао човјек, не губећи ништа од свог божанства, али ради нас и ради нашег спасења, Он се оваплотио и био међу нама, као један од нас, да би, на такав, начин подијелио судбину са нама, да би нас, на такав начин, исцијелио, преобразио, обновио. Обновио нас је својим оваплоћењем, својим рођењем, а нарочито својим Крстом, смрћу и Васкрсењем“, рекао је Епископ будимљанско-никшићки и администратор милешевски Г. Јоаникије.

Он јепоручио да хришћани треба да се радују посту, хришћанском, свијетлом посту који обнавља душу и тијело, који нас просвећује и са Богом сједињује,али само ако се пости како Бог заповиједа:

"Ако се молимо, ако се трудимо да чинимо добро, да Богу угађамо, да се са ближњима измиримо онда ће пост, заиста, донијети велико обновљење, велику радост у нашем животу, велику радост нашим домовима, нашим породицама, свим заједницама, породичним, манастирским, монашким, свима доноси обновљење и радост. Нека тако буде“.