Поклоници из Епархије будимљанско-никшићке посјетили манастир Калугару у Епархији карансебешкој

На празник Покрова Пресвете Богородице, 1. октобра 2024. године, Преосвећени Епископ карансебешки Лукијан Румунске православне Цркве,  служио је Литургију у манастиру Калугара, поводом храмовне славе овог манастира.

Посјета манастиру Калугару

Епископ је, уједно, прославио 24 године архијерејске службе.

Многи ходочасници су посјетили манастир, који се налази близу Оравице и придружили су се у молитви Преосвећеном Епископу. То мјесто се сматра светим, јер су овдје живјели пустињаци.

После Литургије, одслужен је помен за ктиторе и приложнике овог манастира и монаха, који су се преселили код Господа.
Манастир Калугара је од 2014. године збратимљен са манастиром Косијерево у Епархији будимљанско-никшићкој, а тада је, за храмовну славу, донијето на поклоњење вјерницима стопало Светог апостола и јеванђелисте Луке, које се чува у косијеревској светињи. Овој реликвији се придружила копија чудотворне иконе Мајке Божје, која се чува у манастиру Калугара.

Приликом посјете манастиру Калугара, архимандрит Арсеније, игуман манастира Косијерево поклонио је манастиру Калугара дјелић моштију Светог свештеномученика Риста Јарамаза, исповједника православне вјере, који је страдао од партизана комуниста 20. јануара 1942. године. Био је парох у парохији Косијерево, отац петоро дјеце. Из његових моштију извире свето миро.

Извор: episcopiacaransebesului.ro