У славу Светог Николаја Мирликијског, обрасца вјере православне

Празник Светог Николаја Мирликијског, понедјељак 19. децембра, у Никшићу је прослављен је молитвено и свечано. Свету Архијерејску Литургију, у Саборној цркви Светог Василија Острошког, служио је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

У славу Светог Николаја Мирликијског, обрасца вјере православне

Саслуживало је бројно свештенство и монаштво Епархије будимљанско-никшићке: протосинђел Никифор (Миловић), протојереј-ставрофор Алекса Павловић, свештеници Василије Брборић, Миодраг Тодоровић и Остоја Кнежевић, те ђакони Антоније Корунић и Никола Маројевић. Молитвеном прослављању Светог Николаја присуствовао је, у великом броју, вјерни народ Никшића. Вјерницима и свечарима празник је честитао јереј Василије Брборић, бесједећи о Светом Николи, нашем великом заступнику и молитвенику пред Господом:

У славу Светог Николаја Мирликијског, обрасца вјере православне

“Данас празнујемо Светог Николаја, Архиепископа Мирликијског и Чудотворца, рођеног од побожних и благочестивих родитеља. Свети Никола је имао стрица епископа, који је носио исто име. Видјећи да се његов синовац одликује хришћанским врлинама посвети га за свештеника и том приликом му предсказа сјајну будућност, рекавши: Ево, ја сад видим ново сунце које се рађа над земљом и јавља собом милостиву утјеху ојађенима. Благо оном стаду које се удостоји имати њега за пастира, јер ће он спасавати душе заблудјелих, водиће их на пашу побожности и биће усрдни помоћник онима што су у невољама и опасностима.“

У славу Светог Николаја Мирликијског, обрасца вјере православне

Од ране младости Свети Никола се, према ријечима оца Василија, одрекао себе, оставивши и раздијеливши све своје имање сиромасима, Христа ради. Постао је сиромашни монах, посветио се посту и молитви, очистио себе од сваке страсти и гријеха светим животом, свој ум очистио, очистио своје срце, своју душу и, како се наводи у његовим дивним молитвама и стихирама, ум његов постао је обиталиште Свете Тројице, срце његово обитавалиште Духа Светог, душа обитавалиште Господа Христа, нагласио је свештеник Брборић.

У славу Светог Николаја Мирликијског, обрасца вјере православне

“Свети Николај Чудотворац, то је чудо које учини Господ. Бог даје сву Божанску силу, али тражи душу чисту, срце, ум и тијело чисто, све да буде сасуд Божији. И тијело и дух и душа да се претворе у храм Божији. Свети Николај је то учинио и учинивши то највеће чудо у животу, одрекао се себе ради Христа. Пошао је за Господом, пошао је вјером, пошао молитвом, постом и свим другим светим врлинама. Његова је вјера, вјера која, заиста, покреће брда и планине, која душу сједињује са Богом, која небеске истине низводи у душу.“

У славу Светог Николаја Мирликијског, обрасца вјере православне

“Таква је била вјера Светог Николаја и зато је у пјесми данашњој, тропару његовом, он и назван правилом вјере, правилом вјере православне. Он, кротак међу људима, смирен и скоро невидљив, постао је, како се опет каже у његовом Тропару, образ и примјер кротости. Испунио је Јеванђеље Господа Исуса Христа и показао пут свима нама, и казао нам тајну нашег живота, ради чега смо у овом свијету и зашто нас је Он створио. Створио нас је за живот вјечни, а наше је да вјером светом својом живимо, да љубав имамо у Господу Исусу Христу, да то учинимо својим призивом и својим достојањем, молитвом, постом, милосрђем и другим светим врлинама, да стално хитамо за Господом Христом, вођени, руковођени Његовим Светитељима“, поручио је у својој бесједи јереј Василије Брборић.

Током Свете Литургије у никшићком Саборном храму вјерници су приступили Светој тајни причешћа, а, како је Никољдан најчешћа слава у нашем народу, освештани су и преломљени славски колачи и жито бројних свечара.