Преосвећени Епископ Јоаникије у Недјељу Православља одслужио Литургију у никшићком Саборном храму

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је, у Недјељу Православља и на празник Светог Лава Катанског, 5. марта 2017, Свету Архијерејску Литургију, у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу.

Саслуживали су му свештенослужитељи никшићког намјесништва: протојереј-ставрофор Драган Крушић, протојереј Слободан Јокић, јереји Данило Зиројевић и Остоја Кнежевић, ђакони др Никола Маројевић и Константин Дојић и јерођакон Сава Вукајловић, сабрат манастира Ђурђеви Ступови.

Ријечима бесједе вјерницима, који су се у великом броју сабрали у празничном богослужењу прве недјеље Часног поста, обратио се Преосвећени Епископ Јоаникије. Он је казао да је свака недјеља мали Васкрс, а данашња недјеља посебно, јер је посвећена прослави светих икона.

„Прва недјеља Часног поста, Чиста недјеља посвећена је прослави светих икона. Када архијереј, драга браћо и сестре, са свештенством и народом освећује храм он призива благослов Божји да Господ Бог Отац пошаље свог Духа Светог благодаћу свог Сина да освети храм као грађевину, а, нарочито, да да светост и благослов иконама. Ми јако водимо рачуна о томе какве иконе уносимо у храм и треба све више да пазимо на то, јер није свака слика за храм, већ она која свједочи својом појавом оваплоћење Христово, која свједочи преображену твар, освећену твар, која може да прими светост и освећење“, казао је Владика будимљанско-никшићки.

Владика је указао на појаву злоупотребе у иконописању код нас, када приучени појединцижеле да, зарад зараде одмах осликавају цркву или иконостас. Међутим,то нема никакву вриједност и то треба одстранити из храма.

„Та љепота која може да стане у храм је, заиста, божанска љепота, којаможе да приступи храму. То је она љепота која освећује наше очи, тјелесне и духовне, уздиже наш ум према слави Царства небеског, уздиже и усхићује наше биће, уводећи нас у истине и тајне свете вјере православне. Господ се зацари, у љепоту се обуче. Можемо слободно рећи да на земљи та љепота јесу иконе. Господе, завољех љепоту храма Твога и мјесто обиталишта славе Твоје. Истинитост и садржај тих стихова, понајвише, можемо доживјети преко светог богослужења, а иконе добијају своју функцију, своје дејство, своју улогу на богослужењу“, рекао је Његово Преосвештенство.

Он је подсјетио да је Црква, око 150 година, водила борбу са унутрашњим проблемима око поштовања икона и та борба је запечаћена данашњим празником – побједом иконопоштоватеља над иконоборцима и иконоломцима.

„Као што је увијек било оних који се окрећупротив Цркве, а најгоре су оне јуде које изнутра почну да разарају организам Цркве. Увијек и у свим временима их је било, има их и биће. Али, Црква као организам све то трпи и треба то да савлада. Црква је величанствену побједу однијела над иконоборцима. Та њихова мисао јекасније, на неки начин, била погодна за примање ислама, нажалост. Иконоборци намприговарају како можемо сликати иконе, како их можемо цјеливати, а ми тиме свједочимо да је Господ дошао у овај свијет, оваплотио се, постао човјек, постао видљив, примио људску природу, примио оно што је земаљско да би том земаљском дао освећење, постао човјек да бисмо се ми обожили“.

„Велика је то тајна, коју није лако разумјети, али ми се трудимо, призивајући стално благодат Божју, мудрост Божју, свјетлост Божју да се, колико је нама могуће, дотакнемо те тајне кроз богослужење, кроз молитву, кроз добра дјела, кроз покајање, а нарочито, причешћујући се Светим Тајнама Христовим“, поручио је Епископ Јоаникије.

Након Свете Тајне Причешћа, празнична литија вјерног народа и дјеце, предвођена Његовим Преосвештенством владиком Јоаникијем и свештенством, опходила је Саборни храм Светог Василија Острошког. По повратку у црквупрочитан је Синодик православља, који објављује побједуправославне вјере над иконоборачком јересииз 9. вијека.