Епископ Јоаникије у Теодорову суботу служио Литургију у манастиру Добриловина

У Теодорову суботу, када наша Света Црква молитвено прославља Свете апостоле Архипа, Филимона и Апфију и Преподобномученицу Филотеју Атинску,4. марта 2017, Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Добриловина.

Епископ Јоаникије у Теодорову суботу служио Литургију у манастиру Добриловина

Саслуживало је свештенство и свештеномонаштво Епархије будимљанско-никшићке, а молитвеном сабрању присуствовао је вјерни народ овог краја, који су, припремајући се постом и молитвом, приступили Светој Тајни Причешћа.

Након Литургије прочитан је молебни канон у част Светог великомученика Теодора Тирона, а Преосвећени Епископје са саслужитељима освештао жито.

Обраћајући се сабраним вјерницима ријечима архипастирске бесједе Владика Јоаникије је казао да прва недјеља Часног поста има изузетан значај. Она се пости строжије, него што је уобичајено у току других дана поста, и то није случајно.

Епископ Јоаникије у Теодорову суботу служио Литургију у манастиру Добриловина

„На такав начин постећи, молећи се Богу, доживљавамо шта значи она ријеч Божја: Не живи човјек само о хљебу. Управо у ове дане Црква је уобичајила да имамо више молитава, него у току редовних дана у години. Читали смо чудесни Канон Светог Андреја Критског и подсјећали се на оно што је важно за наше спасење, прије свега, на ријеч Божју која каже: Покајте се, јер се приближи Царство Божје, а с друге стране и на велика дјела Божја, која је Господ учинио ради нас и ради нашег спасења“.

„Кроз овај покајнички тон молитава које читамо и духовних пјесама које пјевамо током прве седмице, стално призивамо милост Божју и подсјећамо да је Господ на крсту излио своју живоносну крв за нас, за наше обновљење, за наше спасење, за наше искупљење, за наш живот и за вјечну радост, вјечну заједницу у Царству Небеском. Тако да се човјек у току ове прве недјеље, а тако би требало да буде и током цијелог поста, успиње духовним љествицама, а интересантно је да ми овај пост зовемо светом Четрдесетницом, мада он траје више од 40 дана“, рекао је Владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Епископ Јоаникије у Теодорову суботу служио Литургију у манастиру Добриловина

Света Четрдесетница су дани до Лазареве суботе, након чега наступа Велика недјеља и то су дани великих дјела Божјих. Сваки дан Велике недјеље зове се Великим даном, а Часни пост, нагласио је Преосвећени Епископ, треба да нас оспособи да уђемо у подвиг Велике недјеље.

„Прије свега да се духовно припремимо, да бисмо се достојно поклонили распећу Христовом, Његовом живоносном Крсту, Његовом живоносном гробу и да бисмо се удостојили да видимо на духован начин свјетлост Васкрсења Христовог, да се и ми удостојимо удјела у Христовом васкрсењу и Његовој побједи над смрћу, јер Он смрћу својом смрт уништи, свеопшту смрт Он уклони и даде нам нови живот. То су велике тајне наше вјере. Наша вјера је света, чиста, али и дубока. И као што кроз дубоку не можемо видјети шта она све скрива, тако не можемо ни ми видјети, док не заронимо у дубине великих дјела Божјих, која је љепота, која слава наше вјере православне“, бесједио је Његово Преосвештенство.

Епископ Јоаникије у Теодорову суботу служио Литургију у манастиру Добриловина

Он је додао да је неопходно постити, Богу се молити, али је Божја милост она која спасава и Божја благодат она која лијечи, исцјељује, обнавља.

„Тај подвиг, подвиг поста и молитве, треба да чинимо, јер тиме показујемо нашу љубав према Богу, нашу вјерност својој Цркви, Господу, тиме слиједимо Господа Који је сам постио. То има дубоки смисао, али, да од тога не направимо неку љуштуру, него да се подсјетимо на оно што говоре молитве у току поста, да човјек треба да задобије милост од Бога и да сам покаже дјела милосрђа, доброте, љубави. То је оно што је Богу угодно“.

„Нека Господ излије своју благодат и своју милост. Данас прослављамо Светог великомученика Теодора Тирона, ово је Теодорова субота, нека његове молитве, молитве Светог великомученика и побједоносца Георгија, свима вама буду на помоћи, да вам дарује снаге, крепости, правог и доброг пута у све дане живота вашег. На здравље, на спасење и на славу Божју“, поручио је Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.