Литургија крај моштију Светог Нектарија Егинског

На празник Свете мученице Акилине, у понедјељак 26. јуна 2017, у Саборној цркви Светог Василија Острошког у Никшићу, служена је света Литургија испред честице моштију Светог Нектарија Егинског, која се, благословом Преосвећеног Епископа Јоаникија, налази у никшићком Саборном храму.

Литургија крај моштију Светог Нектарија Егинског

Литургијом је началствовао јереј Драженко Ристић, а саслуживали су свештенослужитељи Митрополије црногорско-приморске и Епархија будимљанско-никшићке и захумско-херцеговачке.

У литургијском сабрању молитвено су учествовали бројни вјерници, који су се, у данима Апостолског поста, припремајући се постом и молитвом, причестили Светим Тајнама Тијела и Крви Христове. Они су са љубављу и поштовањем приступали моштима великог Светитеља и Чудотворца Светог Нектарија Егинског, а свештенство их је помазивало освећеним уљем, донијетим из манастира Егине.

Литургија крај моштију Светог Нектарија Егинског

Након читања Светог Јеванђеља сабранима је бесједио јерођакон Владимир Палибрк, сабрат манастира Житомислића, поручујући: Ево дивног дана, који створи Господ! Радујемо се и веселимо се!

„Јер, немамо сваког дана, драга браћо и сестре, оваквог госта у нашем граду као што је Свети Нектарије Егински Чудотворац, а он, рекао бих, овдје није гост него домаћи, наш саслужитељ и сабрат“, казао је о. Владимир.

Литургија крај моштију Светог Нектарија Егинског

Он је указао на то да је сваки храм веза свјетова, веза између раја, Царства небеског, Неба и земље, па тако и Саборни храм у Никшићу, по ријечима јерођакона Владимира, остварује првенствено везу између Неба и земље, а онда и везу између два православна ослонца.

„То су Русија и Грчка, јер знамо да је Царска мученичка породица Романових ктитор овог светог храма, а веза са Светим Нектаријем је у томе што је овај прекрасни мермерни иконостас храму приложио Андрија Сингрос са острва Хиоса, човјек који је, на неки начин, био добротвор Светом Нектарију на његовом путу ка Богу“.

Литургија крај моштију Светог Нектарија Егинског

„Велика је част бити са Светим Нектаријем у овом светом храму, јер је он човјек вјере. Бити човјек вјере значи бити онај човјек који у непростим животним ситуацијама зна да ће побиједити Бог и правда Божја. Свети Нектарије је током читавог живота био прогањан од људи, док је боравио у Александрији оклеветан да жели да се домогне престола александријског патријарха. На Егини се може видјети један документ којим александријска патријаршија моли Светог Нектарија да им опрости што су повјеровали клеветама да овај човјек Божји жели да оствари неки каријеризам у Цркви. Његов једини каријеризам био је да угоди Христу Богу и тако се домогне Царства Небеског“, бесједио је о. Владимир.

Он је поручио да треба да будемо људи вјере, а Свети Нектарије је, по његовим ријечима, човјек живе вјере који се није уздао у људску правду, него у силу Божју.

Литургија крај моштију Светог Нектарија Егинског

„Нека би вас Господ удостојио да посјетите манастир Егину и мошти Светог Нектарија, да се и овдје поклоните његовим светим моштима, да увијек имамо такву живу вјеру да је Христос дејствен и жив у све дане живота нашег и да посебну милост показује на својим изабраницима. Желио бих да свима нама пожелим те живе вјере, посебно оцу Слободану Јокићу који са Божјом помоћу са нашом сабраћом свештеницима, намјерава да подигне диван храм нашем Светитељу Светом Нектарију Егинском. Нека нам је Бог и Свети Нектарије у томе на помоћи“, поручио је јерођакон Владимир.

Мошти Светог Нектарија Егинског ће у никшићком Саборном храму бити до уторка 27. јуна. Вјерници ће моћи да приступе да цјеливају дјелић светих моштију и да се помажу освећеним уљем из манастира Егина. Света Литургија служиће се у уторак у 9 часова, након чега ће бити уприличен испраћај моштију Светог Нектарија из Саборне цркве до темеља будућег храма и Спортско-омладинског центра, који се гради у Никшићу, а посвећени су управо Светом Нектарију.