Митрополит Јоаникије у Кличеву: У свакоме доброме дјелу, ослонимо се на благодат Пресвете Богородице
Његово високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије служио је данас, 25. јула, Свету архијерејску литургију на темељима храма посвећеног спомену чудотоворне иконе Пресвете Богородице Тројеручице у Кличеву код Никшића.
У архипастирској бесједи Високопреосвећени Митрополит Јоаникије је подсјетио да је најпознатије чудо Пресвете Богородице Тројеручице, коју данас прослављамо, и прво чудо за које знамо, исцјељење руке Светога Јована Дамаскина, великог теолога православног, химнографа и учитеља Цркве Божије који је као млад био оклеветан неправедно и због оптужбе да је организатор побуне против власти, била му је одсјечена десна рука. Након што се помолио пред овом светом иконом, узео је своју одсјечену руку и ставио је на њено мјесто и рука је срасла и како је остало у предању, он је послије изобразио своју десну руку и ставио на икону Богородице.
Говорећи о путу ове чудесне и чудотворне иконе од Дамаска преко Манастира Светог Саве Освећеног, па до манастира Хиландара, Владика је подсјетио да је она једно вријеме, како се говори, била и у Србији, када је Свети Сава био донио своме народу ради освећења, а касније је вратио у манастир Хиландар, гдје се она поштује као игуманија ове свештене лавре. Од Ње монаси узимају благослов за свако послушање као од игумана и од Ње новоизабрани игуман такође узима благослов. Пресвета Богородица се на Светој Гори Атонској поштује као заштитница и Света Гора се рачуна као перивој – башта Пресвете Богородице и сви монаси који тамо живе су под Њеним покровом и покровитељством. Она их руководи ка спасењу, приводи их Христу Господу и Царству небеском.
“Браћо и сестре, видите каква је наша света вјера, богата, пребогата. Каква је историја наше Цркве, све се некако прожима. Ова нас икона везује и за Светог Јована Дамаскина и за Манастир Светог Саве Освећеног, за који је српски народ посебно везан”, казао је Владика, додавши да су се тамо догодила и велика чудеса када је манастир посјетио наш отац Свети Сава. Тада се испунило завјештање које је дао Свети Сава Освећени да ће доћи принц из неке далеке земље и да су монаси дужни да му предају штап који је Свети Сава Освећени носио и чудотворну икона Млекопитатељницу, коју је такође донио из тог чувеног манастира.
По Митрополитовим ријечима нијесмо само везани за овај манастир због Светога Саве, који је тамо послије Светога Саве Освећеног најпоштованија личност, јер се појавио као велики добротвор, други ктитор, већ и по томе што су преко 150 година српски монаси овај манастир држали и не само њега, него и Манастир Светих арханђела у Светој земљи, гдје су такође оставили дубоки траг, тако да се до дан данас у неком од манастира у Светој земљи може наћи понеки српски монах или калуђерица.
“Најпознатији од њих се недавно упокојио баш у Манастиру Светог Саве, веома поштован отац Григорије, родом од Ваљева, велики духовник и велика личност. Оставио је заиста лијепу успомену у Светој земљи. Свако од нас ко се нађе у Манастиру Светог Саве, понајвише због нашег Светога Саве, али и због чудотворних икона које смо добили из тог славног и великог манастира, једне од највећих светиња у православљу, а и због тих наших историјских веза, осјећа се као у неком од наших манастира, као у Студеници, Острогу, Хиландару. Тако да наша отаџбина, нас православних хришћана, је заправо цијела православна васељена, а о томе нам понајбоље управо свједочи Света чудотворна икона Тројеручица која се налази у манастиру Хиландару”, бесједио је Митрополит.
Подсјетивши да се многи храмови посвећују овој чудотворној икони, Митрополит Јоаникије је истакао да је, како пролази вријеме, све веће и веће поштовање у нашем народу према овој икони те да тако улазимо у тајну Свете службе Пресвете Богородице у чију славу су насликане многе иконе и многе од њих чудотворе:
“Једна је благодат Пресвете Богородице, али су многа дејства Њених пресветих икона и свака од њих има свој празник. А једна од најпознатијих свакако је управо поред многих других, икона Пресвете Богородице Тројеручице. Велики је Божији благослов што је чак и у вријеме комунизма њен култ у нашем народу напредовао преко наших највећих пјесника. Понајљепше пјесме које су настале из пера наших највећих пјесника: Матије Бећковића, Љубомира Симовића и осталих, су посвећене Пресветој Богородици, а то су пјесме настале у доба безбожништва, у доба комунизма. И видимо и по томе да свету вјеру православну из душе нашега народа нико не може уклонити и да је она дубоко у срцу нашег народа.”
Високопреосвећени је посебно нагласио да вјерни народ из Кличева то свједочи те да је овај храм одавно почет, без скоро икаквих могућности, без дозвола, али уз велику вољу и љубав народа из Кличева, који се објединио и у славу Божију почео ову светињу, надајући се да ће се све некако временом разријешити.
“А у времену када смо започели овај храм изгледало је да се ништа не може разријешити, да ће бити све горе и горе, таква је била и намјера власти. Међутим, вјерни народ одавде са оцем Велимиром, није се на то апсолутно обазирао, ослонио се на молитве Пресвете Богородице и ево, хвала Богу, а томе је свједок и наш градоначелник господин Марко Ковачевић, данас имамо потпуно ријешену ситуацију и прије неки дан је Владика Методије званично освештао темеље овога светога храма који сада наставља да се гради.”
Расположење и велику вољу за изградњу ове светиње, како је казао, вјернима даје својом благодаћу и молитвеним заступништвом Пресвета Богородица. Она је брзо помоћница свима онима који се Њој моле, нарочито онима који су у невољама, који су понижени, одбачени, оклеветани, као што је заштитила оклеветаног Светога Јована Дамаскина, који је био човјек дубоке вјере и који Јој се обратио цијелим својим срцем.
“Тако и ми да се односимо у свакоме доброме дјелу, да се ослонимо на благодат Пресвете Богородице. Када зидамо овај свети храм, ми заправо прослављамо Пресвету Дјеву Богородицу и Њезину чудотворну моћ која се пројавила преко Пресвете иконе Тројеручице. Слава Богу и нашем Светом Сави који нас је накалемио на ту питому маслину Свете православне вјере и који нас је толико обдарио и оснажио духовно и културно уздигнуо те и данас уживамо плодове његовога дјела. Његов дух се и овдје пројавио кроз градњу овога светога храма, јер је био велики градитељ и храмова светих, али понајвише душа људских, да бисмо градећи овај храм, изграђивали и своју вјеру и честитост, доброту и љубав међусобну”, нагласио је Његово високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије, закључивши да тако вриједи подизати свете храмове Божије, да и своје душе изграђујемо, да ширимо братску Божију љубав, да она захвати наше биће и постане садржај нашега живота.
Послије евхаристијског сабрања, уприличен је културно-умјетнички програм у коме је учествовала Павлина Радовановић из Ораховца, са Косова и Метохије.
Прослава славе овога светога храма, почела је у навечерје празника, 24. јула , вечерњом службом са петохљебницом. У наставку је одржано духовно вече у част Преблагословене Мајке Божије, а предавачи су били: о. Николај Дорнеан, парох у Јашију и архимандрит Теодосије, игуман манастира Зосина из Румуније.
Дводневне свечаности поводом празника иконе Пресвете Богородице Тројеручице организовали су Епархија будимљанско-никшићка, Парохија страшевинска и старотребјешко-кличевска и Црквени одбор за изградњу храма.
Темеље храма Пресвете Богородице, у част Њене иконе Тројеручице у Кличеву код Никшића освештао је на празник Преподобног Атанасија Атонског, у уторак 18. јула 2023. године, Његово преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки г. Методије.
Извор: Митрополија црногорско-приморска