Литургијским сабрањем прослављена Света великомученица Марина

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на празник Свете великомученице Марине – Огњене Марије, у суботу 30. јула 2016, Свету Архијерејску Литургију у цркви посвећеној данашњем празнику у селу Окладe код Бијелог Поља, чиме је ова светиња прославила храмовну славу.

Литургијским сабрањем прослављена Света великомученица Марина

Преосвећеном Епископу је саслуживало свештенство и свештеномонаштво наше Епархије уз молитвено учешће вјерног народа овог краја.

Литургијским сабрањем прослављена Света великомученица Марина

Благосиљан је славски колач и жито, а Владика се сабранима обратио ријечима архипастирске бесједе, говорећи о Светој великомученици Марини коју народ зове Огњена Марија због њене велике и огњене вјере и љубави према Господу.

Литургијским сабрањем прослављена Света великомученица Марина

„Свака права љубав је спремна на жртву, али Божја љубав је узвишенија од земаљске љубави и само они који су обузети Божјом љубављу су спремни да страдају за вјеру православну. Света великомученица Марина, коју данас прослављамо, зовемо је Oгњена Марија зато што она огњем небеским заступа све оне који се Богу моле, а тај огањ ми понекад доживљавамо и као казну, па се није шалити са њеним празником. Наш народ зна ако шта треба да се ради да то буде са страхом Божјим, молећи Бога, али, већина није радила на овај дан него, из поштовања према Цркви и према Светој великомученици Марини и њеној жртви, овај дан је одувијек светкован.

Литургијским сабрањем прослављена Света великомученица Марина

А светковати не значи не радити ништа, него значи упослити свој дух и своју душу, побринути се о својој души, доћи у цркву Божју, на свету службу и стајати са страхом Божјим у молитви пред лицем Божјим да би нас осјенила Божја милост и Божја благодат, да би се душе наше оснажиле љубављу Божјом, правом, истинитом“, казао је Владика Јоаникије.

Литургијским сабрањем прослављена Света великомученица Марина

Црква Свете Марине – Огњене Марије, у засеоку Лопари, реплика је Његошеве Ловћенске капеле. Саграђена је 2005. на имању Чеда Пантовића, а освештана 2006. и од тада се на овај свети дан окупља велики број Бјелопољаца.

Литургијским сабрањем прослављена Света великомученица Марина

„Десетак година је, драга браћо и сестре, од кад је подигнут храм Свете великомученице Марине и он, већ, даје дивне плодове. Црква Божја, која је подигнута овдје, по облику најсветије цркве мученице Његошеве капеле са Ловћена, донијела је благослов Ловћена и свих наших светих гора. Сабирамо се на овом узвишеном мјесту, на овај свети дан и другима данима, када нам Господ да прилику да се овдје помолимо Богу и сви то доживљавамо као велику повластицу од Господа Бога, јер се сабирамо и излазимо пред олтар Господњи, пред лице Божје, а на земљи нема ништа узвишеније од храма, нити свечанијег тренутка за човјека од онога кад стоји пред Богом живим и истинитим“, бесједио је Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије.

Литургијским сабрањем прослављена Света великомученица Марина

Заједничарење у име Божје, а у славу Свете великомученице Марине, настављено је уз трпезу хришћанске љубави, чији су домаћини били Чедомир Пантовић и Тодор Ђокић.

Литургијским сабрањем прослављена Света великомученица Марина

Владика је послије одслужене Литургије и прославе храмовне славе присуствовао скупу братства Перуничића у Павином Пољу. Благословио је и сабор братства Делића у Бијелом Пољу.