Света Архијерејска Литургија на Вучјем долу

Светом Архијерејском Литургијом и црквено-народним сабором, на празник Светог свештеномученика Атиногена, у петак 29. јула 2016, прослављена је храмовна слава цркве у изградњи на Вучјем долу.

Света Архијерејска Литургија на Вучјем долу

Спомен-храм је посвећен овом светитељу, а подиже се у спомен на црногорске и херцеговачке јунаке, који су своје животе дали за Крст Часни и слободу златну у славној бици на Вучјем долу.

Света Архијерејска Литургија на Вучјем долу

Свету Архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије уз саслужење свештенства и свештеномонаштва Епархија захумско-херцеговачке, нишке и будимљанско-никшићке и свештеника о. Данила из Руске православне цркве.

Света Архијерејска Литургија на Вучјем долу

Молитвеном сабрању присуствовао је, као и претходних година од када се гради спомен-црква на Вучјем долу, велики број вјерног народа из Црне Горе и сусједних херцеговачких општина.

Света Архијерејска Литургија на Вучјем долу

Владика Јоаникије у обраћању сабранима је рекао да је Вучји до давно освећено мјесто, јер су овдје живјели побожни и честити људи, а гдје су честити хришћани тамо се, према Владиким ријечима, освјећује земља и простор, ваздух и поднебесје, нарочито када су овдје, борећи се за слободу хришћани проливали своју крв нештедимице, за Крст часни и слободу златну.

Света Архијерејска Литургија на Вучјем долу

"Та крв је овдје хришћанска наших отаца, наших прародитеља проливена у славу имена Божјег, јер сви су они били крштени, сви су се Крстом часним знаменовали, сви су се Богу молили, а предводио их је побожни владар господар Црне Горе и дијела Херцеговине честити кнез Никола, који је овдје извојевао, заиста, славну и величанствену побједу. Зато је Вучји до понос наше отаџбине, понос цијелог српства, понос српског оружја. Овдје је Косово освећено, овдје смо лијечили наше косовске ране, као што Његош пјева „Благо томе ко се ту нагнао већ га ране не боле косовске“.

Света Архијерејска Литургија на Вучјем долу

"С таквим осјећањем су војевали наши преци за слободу, а били су једномислени и једнодушни, у међусобној љубави, нијесу се дијелили ко је Црногорац, ко Херцеговац и таман посла да су се питали ко је Србин, ко није Србин, јер другога овдје није било“, поручио је Преосвећени Епископ Г. Јоаникије, истичући да сеи ми требамо поучити од оних који су највише дали за нашу отаџбину.

Света Архијерејска Литургија на Вучјем долу

"Ово је мјесто освећено њиховом крвљу и захваљујући њиховој жртви, њиховој љубави за своју отаџбину, за своју Цркву и своје потомство ми се данас овдје сабирамо, градећи храм у славу имена Божјег и Светог свештеномученика Атиногена кога данас прослављамо и који је,на овај свети дан, дао сјајну побједу нашим прецима, те се том побједом дичимо и поносимо. Имамо се чиме дичити и поносити овдје на Вучјем долу“, бесједио је Владика будимљанско-никшићки.

Света Архијерејска Литургија на Вучјем долу

Он је, искористио прилику, да захвалим градитељима храма, а нарочито Одбору који, према Владикиним ријечима, ради с великом пажњом, трудом и љубављу како би се ова светиња саградила.

"Није лако градити на Вучјем долу гдје је мало народа остало, али је, с друге стране, лако пошто су наши преци заслужили и они граде овај храм невидљиво, сабирају нас и налазе добре људе по цијелом свијету, те прискачу у помоћ и од срца дају прилоге колико могу и више него што могу“.

Света Архијерејска Литургија на Вучјем долу

"Хвала Богу градња лијепо напредује. Ово је скупа и захтјевна градња, овако се граде саборни храмови у великим градовима и камо среће да се, на појединим мјестима, овако лијепо гради као што се гради на Вучјем долу који изгледа пуст, али није пуст, овдје је велики град, овдје је велико сабориште, овдје ћемо се сабирати са свих страна. Ово је зборно, саборно мјесто нашег народа, нарочито из Црне Горе и Херцеговине, али и из цијелог српства, јер је Вучји до понос цијелом нашем народу“, нагласио је Његово Преосвештенство.

Света Архијерејска Литургија на Вучјем долу

Преосвећени Епископ је изразио наду да ће храм Светог свештеномученика Атиногена на Вучјем долу, с надом у Бога, бити освештан на јесен. Том приликом, Епархија ће,на пригодан начин, захвалити добротворима, приложницима, свима који су се у овај свети храмуградили својом жртвом, љубављу и прилозима.

"Ми смо се овдје данас сабрали да започнемо прославу јубилеја – 140 година Вучедолске битке. Видимо, хвала Богу, да се храм завршава. Надамо се да ћемо га до јесени завршити и да ће нам Бог дати прилику да га у другој половини октобра и освештамо. Надамо се да ће градитељи овог светог храма успјети, али позивам све вас, браћо и сестре, да помогнете и ко је у могућности да да свој прилог, да се угради у овај свети храм, да помогне Одбору данас или неком другом приликом. Сви су позвани, за све има мјеста и када тако чинимо,даће Бог, да се сви уградимо, а онда ће се и ова светиња брзо завршити Божјом благодаћу и Божјом милошћу“, казао је Преосвећени Епископ Јоаникије.

Света Архијерејска Литургија на Вучјем долу

По одслуженој Литургији, благосиљан је и преломљен славски колач.

Празнично сабрање у славу Божију, а у част Светог Атиногена и црногорских и херцеговачких јунака из знамените битке на Вучјем долу, настављено је уз братску трпезу љубави.Одржан је пригодан културно-умјетнички програм.