Налагање бадњака пред никшићким Саборним храмом (ВИДЕО)

Пред Саборним храмом Светог Василија Острошког у Никшићу, на Бадњи дан, у суботу 6. јануара 2024. године, свештенство никшићког намјесништва је, у присуству више хиљада вјерника, благословило и наложило бадњаке.

Налагање бадњака пред никшићким Саборним храмом

Сабранима је Бадње вече и наступајући Божић честитао протојереј Велимир Јововић, рекавши да се по традицији окупљају пред „бијелом голубицом никшићком“ највећег старатеља из Острошке стијене, Светог Василија, његове светиње у Никшићу.

„Обасјани смо сваког дана њоме, али ноћас на овој смотри Бадње вечери посебно смо обасјани овим светим огњем, овом светом свјетлошћу. Дошли смо да се Богу поклонимо и да Бога замолимо да да мир, радост, слогу, љубав породицама нашим, свима нама као друштву заједно. Ових божићних дана светих из Грчке, старе Јеладе стигао је један лијепи глас од архиепископа грчког из Атине, па је рекао да заборавимо све оно што нас раздваја, а да се боримо и то много да се боримо за све оно што нас сједињује и уједињује. Ми, у граду Никшићу, нашој Црној Гори у протеклих неколико година кад се нека мржња, мрак, неразум био дигао на Цркву показали смо и доказали смо, и Богу смо благодарни, како се то брани Црква и светиња. Одбранили смо наше цркве и светиње и зато смо посебно радосни и посебно треба да будемо захвални Богу, а сад је дошло вријеме, то је наставак оне наше борбе за наше светиње, да се боримо сваке секунде, сваке минуте и сваког дана, и мјесеца, и године, да се боримо за мир и заједништво наших породица“, навео је о. Велимир, додавши како са свих страна из наше државе, из Европе и одсвукуда допире да је угрожена породица.

„И то је тачно, а ко је угрозио породицу? Ми сами. А како? Небригом, нехатом, нељубављу, нежртвом. Замислили смо да идемо у Европу, али ћемо у Европу да дођемо и да будемо у Европи, већ јесмо у Европи, као достојанствени људи какви су нам преци били пуни љубави, пуни жртве. Драга омладино, вама се посебно обраћамо, знајте једну ствар: ако сте видјели лијепу дјевојку или лијепог момка, то је пут и то је напредак, то је радост и тако треба да буде, али, знаш ли колико ћеш, ти младићу, да останеш да том дјевојком и ти, дјевојко, са тим лијепим младићем? Колико будете спремни да се жртвујете једно за друго, да прихватите мане и недостатке другога и да се сваки дан борите једно за друго. То вам је љубав. Зар то и Бог не чини за нас и ми за Бога?“

„Није љубав блуд и неморал. То никад у нашем народу није било љубав. Нека нам Господ свеблаги у овој светој ноћи, пред овом светињом, овим светим сабором да снаге свима нама и молим вас, ноћас, сви заједно да се помолимо и кажемо: Господе Исусе Христе, Богомладенче, хвала Ти што си дошао прије двије хиљаде година, хвала Ти што си стално с нама, што нам даваш снагу. Господе благи, подари нам да будемо много бољи мужеви, много боље супруге, много бољи родитељи, много боља дјеца, кумови, пријатељи, другови, комшије, рођаци. Да се потрудимо и да обећамо  Богу Христу нашем и Светом Василију Острошком, хоћемо, помозите нам том путу да чувамо, сачуваћемо Цркву твоју свету, да сачувамо душе своје, да сачувамо породице своје. Срећно вам Бадње вече, све вам срећно и честито било и драгоме Богу приступачно“, поручио је протојереј Велимир Јововић.

Свечаном налагању бадњака присуствовали су и предсједници Општине и СО Никшић Марко Ковачевић и Немања Вуковић.

Потом је одржан пригодан културно-умјетнички програм, а учествовали су: хорови „Светог новомученика Станка“ и „Преподобне мајке Англине“, гуслар Радован Сукновић, етно појац Тијана Вучетић и вокални солиста Зоран Џикнић.

Уприличен је, на радост свих сабраних, величанствен ватромет.