Дјеца славе најљепше српско дијете - Светитеља Саву

У недјељу 29. јануара 2017, у Парохијском дому у Страшевини код Никшића, одржана је традиционална дјечја Светосавска приредба.

Дјеца славе најљепше српско дијете - Светитеља Саву

Прослављању Светог Саве, највећег сина рода српског, претходила је, као што и приличи, света Литургија, коју је у храму Зачећа Светог Јована Крститеља у Страшевини, служио протојереј Велимир Јововић, парох страшевински и старотребјешко-кличевски.

По одслуженој Литургији, полазници школе вјеронауке и фолклора „Растко“ из Страшевине одржали су пригодан програм, исплевши својим надахнутим извођењем и невином радошћу,најљепши вијенац Светом Сави.

Дјеца славе најљепше српско дијете - Светитеља Саву

Дјеца основношколског узраста, њих педесетак, под руковођењем својих вјероучитеља попадије Лавинике Јововић и о. Велимира Јововића, принели су Богу и Светом Сави прегршт свог умијећа у пјесми,рецитовању и игри, прослављајући,на дјечији најискренији и најчистији начин, Светог и богоносног Оца нашег Саву, првог Архиепископа и просветитеља српског.

Свечаност је приведена крају пјевањем Светосавске химне, а потом је свештеник Јововић освештао славски колач и преломио га заједно са дјецом и њиховим родитељима, обративши се пригодном бесједом.

Дјеца славе најљепше српско дијете - Светитеља Саву

„И данас прослављамо Светог Саву, који је, драга дјечице, био наш просветитељ, учитељ, добротвор, онај који нас је извео из мрачног доба ропства. Кад кажемо ропство, ево, и данас у 21. вијеку поново хоћемо у ропство нечије и некакво, свјетско није важно како се зове, али је ропство. Свети Сава је био угодник Божји, светитељ који нас је извео из ропства и немојмо никад у ропство, то је његова порука. Осам вјекова Свети Сава свом народу поручује да не робујемо никоме, само да служимо Живом Богу“.

Дјеца славе најљепше српско дијете - Светитеља Саву

„Ова наша данашња дјечија приредба је успјешна зато што ова дјеца осјећају Бога и Светог Саву и служе њему. Дали сте ви добро рецитовали или нијесте мање је важно. Свети Сава не гледа на то, али гледа срце и душу, гледа те ваше окице и мило му је кад ви дјеца, дивна, светосавска славите Бога и Његовог угодника Светог Саву“, казао је свештеник Јововић.

Он је подсјетио да је парохија, која се раније звала озринићка и страшевинско-кличевска, почела прије 17 година организовање дјечијих приредби у част Светог Саве. Првих година то је било у храму Рођења Пресвете Богородице у Озрнићима, дјеца су се окупљала, рецитовала и пјевала Светом Сави, а та традиција сенаставила и до данас.

Дјеца славе најљепше српско дијете - Светитеља Саву

„Не смијемо да заборавимо велико дјело наших драгих добротвора Томаша и Људмиле Ројевић, који су подигли Парохијски дом у Страшевини чија су врата заСтрашевљане и све људе добре воље увијек отворена за сабрања у славу Божју, а у част Његових Светих угодника. На том великом и племенитом дјелу смо им заувијек захвални“, истакао је протојереј Велимир Јововић.

У најљепшем празничном расположењу присутној дјечици су подијељени светосавски пакетићи.