Разговор о Чудима Светог Василија Острошког

Јеромонах Сергије (Рекић), намјесник манастира Острога, одржао је у суботу 31. децембра 2016, у Парохијском дому у Страшевини у Никшићу, предавање на тему „Чуда Светог Василија Острошког Чудотворца“.

Разговор о Чудима Светог Василија Острошког

Предавању о. Сергија претходила је вечерња служба, у храму Зачећа Светог Јована Крститеља, коју је служио је протојереј Велимир Јововић, надлежни парох,а у којој је молитвено учествовао велики број вјерног народа.
Сабрани су, потом, били у прилици да у Парохијском дому одгледају документарни филм "Такве вјере ни у Израиљу не нађох", сниманог у продукцији манастира Острога, чији је режисер Радисав Јеврић, који је, такође, присуствовао духовном разговору са о. Сергијем.

Острошка светиња и Свети Отац наш Василије Чудотворац имају посебан благослов у односу на друга света мјеста, казао је јеромонах Сергије, наводећи да је и самприсуствовао разним догађајима и чудима која су се, Божјом милошћу, дешавала код Светитељевих моштију.

Разговор о Чудима Светог Василија Острошког

„Већ 16 година саучествујем у догађајима кроз које пролазе људи у овој светињи. Велики број њих је потпуно неупућен и једва да су чули за Христа, долазе људи из читавог свијета, Кинези, Јапанци, видјели смо на почетку филма свједочанство младог Јеврејина, чије се срце загријало чувши за подвиг Светог Василија и благодат светиње Острошке на основу приче неког јерменског монаха“, рекао је о. Сергије.

Разговор о Чудима Светог Василија Острошког

Срце сваког човјека, додао је он, тражи живог Бога и то су све путеви кроз које човјек пролази док не дође до пуноће истине.

„Људи долазе са свих страна, већином са проблемима, обољењима, са најтежим обољењем савременог свијета, овог доба, а то је губитак смисла живота. У депресијама су, бесмислу, јуре да постигну нешто, а кад дођу до циља који су себи поставили виде да иза тога нема ништа. Човјек је и даље празан, јер нема Бога у себи. То је сиромаштво духа, треба се богатити Богом живим, за Њим душа људска вапи“, оцијенио је јеромонах Сергије, који, служећи се њемачким и енглеским језиком, у сусрету са иновјерцима појашњава суштину православне вјере и чуда која чини Господ кроз Светог Василија Острошког, над онима који му приступају са молитвом и покајањем.

Разговор о Чудима Светог Василија Острошког

„Људи долазе, Бог их наводи по настројењу њиховог срца, а Бог наш, велики, Света Тројица је нешто што се суштински не може изразити, ни Светитељи нијесу покушали да изразе, али, заиста, највећа свјетлост, највећа радост, највећи смисао човјековом животу, и више од тога него што можемо појмити, јесте Бог. Свети Василије је то осјетио, кренуо тим путем и обасјала га је та свјетлост. Велика су чуда која се дешавају код Свеца, као што је велико и превелико чудо Рођења Господа Исуса Христа, којем се приближавамо, чудо је и света Литургија коју служимо сваки дан и причешћујемо Тијелом Господа Исуса Христа“, казао је јеромонах Сергије, намјесник манастира Острога.

Разговор о Чудима Светог Василија Острошког

Свети апостоли су кренули да богопознањем Христове науке просвијетле цијели свијет, немајући ни сребра, ни злата да дају просјаку који им тражи. Исцијелили су, како пише у Дјелима апостолским, човјека на прагу цркве, он устаје и слави Бога. То је дар који су свети апостоли имали да дају.
„Од тада све до данашњег дана свједочанство Јеванђеља, свједочанство сљедбеника Христових, потврђује се чудима. Господ је и обећао да ће знаци онима који вјерују у Мене бите ови: васкрсаваће мртве, исцјељиваће болесне, ако што смртно попију неће им наудити под условом да имају вјере колико и зрно горушичино.Та чврста вјера и повјерења у Бога јесте један од битних предуслова да човјек доживи чудо“, истакао је о. Сергије.

Такву вјеру имало је много људи који су долазили у Острошку светињу. Отац Сергије је, овом приликом, испричао неколико чуда која су се догодила у новије вријеме, а којима је и сам присуствовао. Нека од њих су забиљежена у, већ, објављеним књигама о чудима Светог Василија Острошког, док ће нека тек бити публикованa.

Разговор о Чудима Светог Василија Острошког

Документарни филм "Такве вјере ни у Израиљу не нађох" јесте свједочење о проналажењу вјере, о љубави према Господу Исусу Христу и Светом Василију Острошком. О свом путу ка Господу, духовном и тјелесном исцјелењу у манастиру Острогу, говори Татарка чије је крштено име Софија. Филм је преведен на грчки, шпански, енглески, француски и њемачки језик, учествовао је на уваженим међународним филмским фестивалима у Русији, Бугарској, недавно и у Чикагу, на којима је награђен значајним признањима.

Разговор о Чудима Светог Василија Острошког

Присутни су искористили прилику да о. Сергију поставе више питања и изнесу сопствена свједочења о проналаску пута ка Господу, ка Светом Василију Острошком и избављењу из животних недаћа.