Владика Јоаникије на празник Светог краља Милутина служио на Жабљаку

На празник Светих краљева Милутина и Драгутина (у монаштву Теоктиста) и мати им краљице Јелене, у суботу, 12. новембра, Свету Архијерејску Литургију у храму Преображења Господњег на Жабљаку, служио је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Владика Јоаникије на празник Светог краља Милутина служио на Жабљаку

Владици су саслуживали: архимандрит Исаија Крговић, игуман манастира Бијела код Шавника, јереј Миливоје Јововић, парох жабљачки, свештеник Драженко Ристић, парох шавнички и јерођакон Антоније, сабрат манастира Ђурђеви Ступови. Литургијско сабрање окупило је већи број вјерника овог краја, којима се пригодном бесједом обратио Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије. Он је подсјетио на личности Светих краљева Милутина и Драгутина и њихове мајке Свете Јелене, истакавши смисао правог, истинског живота хришћанске породице, каква је била њихова.

Владика Јоаникије на празник Светог краља Милутина служио на Жабљаку

„Нека нам је Бог на помоћи, драга браћо и сестре, и Свети краљеви Милутин и Драгутин, које данас прослављамо. Драгутин се замонашио и као монах Теоктист провео посљедње године свог живота. Милутин је много ратовао бранећи своју вјеру и народ, а био је велики добротвор и градитељ цркава Божијих. Подигао је преко 40 храмова, не само у својој земљи: Трескавац, Грачаница, Светог Ђорђа у Нагоричу, Бањска и многе друге светиње, него и ван своје земље: у Солуну, Софији, Цариграду, Јерусалиму, Светој Гори. Њихова Света мајка Јелена Анжујска, која је била католкиња, родом из Француске, па је примила православље, такође је велики ктитор наших светиња. И она се молила Богу и својом молитвом и добрим дјелима угодила Господу“, рекао је Преосвећени Владика и додао:

„Прослављајући их, видимо како породица може бити благословена и света и то није једини примјер у нашој Светој Цркви. Сјетимо се и Свете мајке Ангелине и њених Светих синова и мужа. Породица је благословена, породица је света, породица је мала црква, само ако се живи побожно, сложно, ако једни другима праве мир, везујући се за Господа и Његову Цркву. На тој породици је Божији благослов и на њој стоји Црква и будућност једног народа“, нагласио је Епископ Јоаникије, поручујући да сви треба да се труде, како они у манастирима, тако и мирјани, који живе породичним животом, да се везују за Господа и Цркву Његову, јер је то наша једина нада и спас.

Владика Јоаникије на празник Светог краља Милутина служио на Жабљаку

Након Литургије, у Парохијском дому на Жабљаку, одржан је састанак Правног савјета Епархије будимљанско-никшићке. Предсједавао је Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије, а сједници су присуствовали правници, који су чланови Управног одбора овог савјета, из већине градова са подручја наше Епархије. Ово тијело ће убудуће заступати права Епархије будимљанско-никшићке, а са поменутог састанка издато је Саопштење за јавност.