Освештани темељи цркве Светог Саве у Дапсићима, надомак Берана

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије освештао је у понедјељак, 29. августа у послијеподневним часовима темеље цркве Светог Саве која ће се градити у селу Дапсићи, недалеко од Берана

Преосвећеном Владици у чину благосиљања и освештања темеља и крсног знамења, подигнутог на мјесту гдје ће се градити храм Светог Саве у Дапсићима, саслуживало је неколико свештеника архијерејског намјесништва беранског и свештеномонаха манастира Ђурђеви Ступови. Молитвеном и свечаном сабрању присуствовао је велики број вјерног народа овог краја. Благосиљајући започето богоугодно дјело, пригодном бесједом обратио се Његовог Преосвештенство Епископ Јоаникије.

Освештани темељи цркве Светог Саве у Дапсићима, надомак Берана

“Нека је слава Господу Богу Који нас је удостојио да започнемо зидање овог светог храма и нека је благословен дан када смо освештали ове свете темеље, од данас утврђене силом Духа Божијег и благодаћу Божијом, вашом љубављу и слогом. Када почињемо да зидамо храм треба да уздигнемо свој дух, своја срца и своје мисли, да погледамо ка Небу и ка Богу, да се уздигнемо изнад обичних земаљских, свакодневних брига и да се потрудимо заједно око овог светог храма, са љубављу и слогом. Треба најприје да се измиримо са Богом, са својом савјешћу и једни са другима, да би међу нама процвјетала љубав Божија и да би на тај начин зидали овај свети храм, који се подиже у славу Божију, а у част Светог Оца нашег Саве Првог Архиепископа српског, нашег учитеља и духовног руководитеља, нашег небеског заступника, који нас је упутио на пут славе Божије и пут који води у вјечни живот непролазног Царства Христовог“, бесједио је Владика Јоаникије.

Он је нагласио да је дивљења и поштовања вриједна намјера житеља Дапсића да „у времену тешке материјалне и духовне оскудице“ подижу храм Господњи, а то дјело добија на својој величини када се зна да ће се овдје обављати свете службе Божије.

Освештани темељи цркве Светог Саве у Дапсићима, надомак Берана

“Да ће Дух Божији на молитве свештеника силазити на Свете дарове које будемо приносили и на нас који се у њега будемо сабирали, да ће свјетлост Божија просвећивати и храм и све оне који буду у њега улазили, да ће се љубав Божија изливати на оне који се овдје буду Богу молили и да ће преко овог дома Божијег, којег ћемо утврђивати добром градњом и нашом љубављу, утврђивати и благосиљати наши домови, породице, и потомство. У овим тешким временима, временима оскудице, али не само материјалне, него, прије свега, моралне и духовне оскудице, наших расцјепљења и неслоге, најљепша ствар која може да се догоди једном мјесту је подизање светог храма, али управо на начин, на који сте ви започели градњу – са великом усрдношћу и љубављу према овом светом храму, према Светом Сави и према својој Светој вјери православној.“

“Био сам у прилици да се више пута сретнем са члановима Одбора за подизање овог храма, као и са људима који нијесу чланови Одбора, али су се већ уградили у ову светињу и утемељили је својим прилозима и својим трудом. Увјерио сам се да је ваше дјело, заиста, по Божијем надахнућу, да сте са чврстом намјером започели да подижете храм и ријешили да га посветимо Светом Сави. Нека вас Бог за све то благослови и укријепи“, поручио је Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Освештани темељи цркве Светог Саве у Дапсићима, надомак Берана

Активности на изградњи цркве у Дапсићима почеле су на иницијативу мјештана и надлежног пароха јереја Стаменка Станковића. Прошле године је формиран Одбор на чијем челу је проф. Милан Цимбаљевић. Након куповине плаца кренули су радови на припремању терена за изливање темеља будуће цркве, а са обављеним освештањем и постављањем крста, одмах ће почети и зидање самог храмовног здања. Храм Светог Саве гради се према пројекту арх. Ранка Вуканића. Према ријечима свештеника Стаменка Станковића, уколико се буде располагало са довољно материјалних средстава градња ове светиње, на радост житеља, врло брзо може бити реализована. Мјештани су већ исказали жељу да у подизању своје богомоље учествују прилозима и физичким радом.
У Дапсићима је некада постојала црква, али се не зна на ком мјесту и коме је била посвећена.

Послије чина освећења темеља сабрани народ је, приступио цјеливању иконе и кропљен је освештаном водицом. У наставку је уприличена трпеза љубави и црквено-народно весеље.