Епископ Јоаникије богослужио у храму Светог Георгија у Неаполису

У недјељу 23. по Педесетници, 4. новембра 2018, Његово Високопреосвештенство Митрополит неапољски и ставропољски Г. Варнава и Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије началствовали су Светом Архијерејском Литургијом у храму Светог великомученика и побједоносца Георгија у Неаполису.

Епископ Јоаникије богослужио у храму Светог Георгија у Неаполису

Архијерејима је саслуживао високопреподобни архимандрит Методије, игуман свете царске лавре манастира Хиландара, бројно свештенство из Митрополије неапољске и ставропољске, као и гостујући свештеници из Српске православне Цркве.

Митрополит ставропољски и неапољски Варнава обратио се ријечима архипастирске бесједе, тумачећи данашње зачало из Светог Јеванђеља. Такође, он је изразио велику радост што је Митрополију неапољску и ставропољску благословила Пресвета Богородица иконом Тројеручицом, која ће се од сада налазити у Саборном храму Светог великомученика и побједоносца Георгија. Митрополит Варнава је ријечима срдачне добродошлице поздравио Епископа будимљанско-никшићког Јоаникије.

У својој бесједи Преосвећени владика Јоаникије напоменуо је да су Света браћа Кирило и Методије, просветитељи словенских народа, управо, изданци града Солуна и благословене Јеладе, који су са ових простора пошли да благовјесте ријеч Јеванђеља нама словенским народима, те да то ми никада не заборављамо, него, увијек, са љубављу посјећујемо нашу браћу и сестре у Јелади. Епископ Јоаникије се, овом приликом, срдачно захвалио Митрополиту Варнави, његовом клиру и народу неапољске Митрополије, који су у најтежим временима током ратних збивања у Босни и Херцеговини, на Косову и Метохији значајно помагали српски народ. Будући да су они потомци јелинског народа, који је прогнан својевремено из Мале Азије у ове крајеве, они су, у недавном времену, препознали патње, бол и страдања нашег народа и пружали им помоћ и подршку.

Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије је, у спомен на заједничко богослужење и  посјету Митрополији неапољској и ставропољској, Митрополиту Варнави уручио на дар икону Светог Кирила словенског.

По завршеном богослужењу кроз Неаполис је прошла свечана литија са честицом моштију Светог великомученика Георгија, коју су пратили одреди војске и полиције, градска музика, свештенство и вјерни народ.