Митрополит црногорско-приморски Јоаникије примио потпресједника Владе Мома Копривицу

У сриједу 13. марта у Митрополији на Цетињу Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Господин Јоаникије примио је потпресједника Владе Црне Горе Мома Копривицу.

Током састанка оцијењено је да односи државе и Цркве почивају на узајамном уважавању, разумијевању и сарадњи, те да постоји значајан простор за додатну и конкретизовану сарадњу у социјалној, хуманитарној, здравственој и културној сфери, на темељу свијести о заједничком и општем интересу.

Констатовано је да брига о човјеку мора бити у центру пажње и Цркве и државе, те да су слога, превазилажење неспоразума и заједничко дјеловање услов напретка сваког друштва. Зато је важно да се, у миру и доброј вољи проналазе квалитетна рјешења у свим сферама како би наше друштво било друштво по мјери сваког човјека.

Митрополит Јоаникије је изразио захвалност потпресједнику Копривици који, како оцјењује, препознаје историјску улогу вјере у Црној Гори и духовни потенцијал којим Црква располаже, и може дати додатни допринос у бризи како о рањивим категоријама друства, тако и нашем народу у цјелости.

Копривица је истакао да Влада Црне Горе, посвећено радећи на реформи система и владавини права, јачању социо-економског положаја грађана, убрзању европског пута, велики значај придаје и искреном односу према црквама и вјерским заједницама и поштовању њихових права, на темељу уставних принципа. Он је, нагласивши пуно поштовање према њеном историјском утемељењу у бићу Црне Горе, афирмисао бројне друштвено одговорне активности Митрополије црногорско-приморске.

Поред осталог, заједнички су разматране могућности да држава и Црква имају партнерски однос у бројним социјално осјетљивим сферама, као што је лијечење болести зависности, затим пружање државне подршке остварењу права Цркве на изградњу и оснивање  социјалних и добротворних установа, као што су домови старих и прихватилишта са духовном бригом и његом.

Извор: Влада Црне Горе