Свети Сава свечано прослављен у манастиру Ђурђеви Ступови

„Свети Сава нам је отворио пут, не само ка Христу и ка Царству небеском, него је Свети Сава био први српски књижевник, он нас је и научио писмености кроз Христа. Благодарећи њему процвјетало је монаштво у Српској Цркви, тако да је знаменита лоза Немањића дала многе светитеље. Зато и ми монаси, посебно волимо Светог Саву, јер, по примјеру његовом, кренули су многи за Христом кроз монашки подвиг. Ако сагледамо овај свети храм – манастир Ђурђеве Ступове, онда и ти трагови воде ка Светом Сави“, рекао је високопреподобни архимандрит Данило (Трпчевски), игуман манастира Ђурђеви Ступови на Светосавској приредби, која је, на празник Светог Саве, првог Архиепископа и просветитеља српског, у четвртак 27. јануара 2022. године, у послеподневним часовима, одржана у Манастиру.

jan-2022-liturgija-na-savindan-u-beranama

Сабрању, у славу и част Светог Оца нашег Саве, присуствовао је многобројни вјерни народ, међу којима је био и предсједник Општине Беране г.дин Тихомир Богавац са сарадницима.

Учеснике Светосавске приредбе, вјерни народ, дјецу и представнике културно-друштвеног живота Берана поздравио је архимандрит Данило Трпчевски, који је казао да се данашњи празник, може назвати темељом наше Цркве, државе, манастира, ктиторства, писмености, школе и других области живота нашег рода.

„Свети Сава са својим оцем Светим Симеоном Мироточивим били су зачетници ктиторства, градње манастира у Српској Православној Цркви. Они су прво саградили Хиландар и Студеницу, а онда је Српска Црква украшена са много храмова и манастира, благодарећи којима смо препознати у свијету и кроз те светиње гледамо ликове Христа, светитеља и посебно немањићких задужбинара“, рекао је о. Данило, осврнувши се и на улогу Светог Саве као државотворца.

„Он је установио темеље српске државе. Свети Сава је и монарх, зачетник монархије и царске лозе Немањића. Крунисао је свог рођеног брата, који је постао први првовјенчани краљ, Стефан. У коју год сферу живота Цркве и државе погледамо, сви путеви воде ка Светом Сави, али Свети Сава све што је стекао није стекао олако, него трудом и подвигом, највише љубављу, а без љубави ништа не може плодом родити. Сва та његова љубав и подвиг Христу, испоснички и молитвени живот измолио је од Бога; од Васељенског, тадашњег Цариградског Патријарха и цара аутокефалност Српске православне Цркве“, указао је архимандрит Данило.     

Без труда, подвига, молитве и љубави ни у данашњем времену, по ријечима игумана манастира Ђурђеви Ступови, не може ништа да крене набоље. Кроз вјекове искључили су, оцијенио је он, Христа и Светог Саву из живота, па је друштво ишло странпутицама.
„Најтрагичније је то што су у школама замијенили Христа и Светог Саву са идолима. Свети Сава нам је дао онај правац и пут, а то је љубав према Богу, труд, молитва и подвиг који рађају плодове, а те плодове највише се могу сагледати кроз то како су дјеца прослављала Светог Саву. Имало би много тога да се каже о Светом Сави, да се захвалимо њему и Богу за све што је учинио за нас, али ипак најбоље то казују дјеца из својих чистих срца и на свој начин, који нас враћају у вријеме Светог Саве и који заувијек у нама запечаћују сјећање и спомен на овог великог Светитеља“, навео је архимандрит Данило (Трпчевски).

У програму Светосавске приредбе учествовали су: дјечји црквени хор „Младенци“ под диригентском палицом проф. Анђеле Брајовић, Православна омладина „Свети Евстатије“ и рецитатори: Петар Боричић, ученик V разреда („Свети Сава“), Луција Кастратовић, ученица I разреда, („Свети Сава“), Александар Бубања и Урош Раичевић, ученици VI разреда, (драмски текст „Седам прутова“), Мила Аковић, ученица V разреда, („Жеља Светог Саве“), Дарија Вешовић, ученица VIII разреда, („Свети Сава“), те гимназијалац Маша Милићевић, ученица I разреда („Живот Светог Саве“).

Подијељени су Светосавски пакетићи, који су обезбијеђени донацијом Општине Беране.

 

Srpska pravoslavna crkva

Sveviđe