Прослава Ваведења у манастиру Шудикова

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Методије служио је на празник Ваведења Пресвете Богородице, у недјељу 4. децембра 2022. године, Свету Архијерејску Литургију, у манастиру Шудикова код Берана, чиме је ова светиња прославила молитвено своју храмовну славу.

Прослава Ваведења у манастиру Шудикова

Саслуживало је свештенство и монаштво Епархије уз молитвено учешће бројног вјерног народа.  

Сабранима се ријечју архипастирске бесједе обратио Владика Методије, честитајући празник Ваведења Пресвете Богородице, а манастирску славу мати Амфилохији (Драгојевић), игуманији ове свете обитељи.

„Срећна вам ова дивна слава Ваведења у храм Пресвете Богородице, ове дивне и древне свете обитељи у Шудикову, задужбине славних Немањића, вјероватно Вукана жупана, који је овдје столовао некад, па преко тих дивних властелина, монаха и племића духовних и аристократије по крви и тијелу, који су најприје подигли ову свету обитељ на овом мјесту, у кањону Лима, а онда кроз вјекове, сабирајући се око ове светиње и гријући душу своју, узносећи ка Богу и чезнући за слободом, поготово у доба ропства турског, али и за оном истинском, правом унутрашњом слободом, духовном која, и кад се споља, територијално ослободимо спољашњих окупатора, увијек је најважнија и најпретежнија она истинска и права, унутрашња слобода од гријеха, смрти и ђавола“, рекао је Владика.
Додао је да празник Увођења Пресвете Богородица, када је Она имала три, четири године, кад су је родитељи довели у Јерусалим, у храм Соломонов, да служи Господу немамо забиљежен у Јеванђељу, Светом писму, али има у светом предању.

„Зато Црква Божја, поред Светог писма, Старог и Новог завјета, увијек, се ослања и на свето предање и на светоотачке списе који употпуњују нашу вјеру хришћанску, православну. Она је устрчала уз степенице у храм, дочекавши је првосвештеник раширених руку и не само што је увео у храм да ту послужи и да се учи духовном животу и молитви, него је увео у Светињу над светињама, то је најскривенији и најсветији дио храма гдје само може да уђе првосвештеник, само једном годишње. Он је тада увео Пресвету Богородицу по неком посебном, тајанственом, дубоком небеском надахнућу, примио је не само у храм, него је увео у скривницу над скривницама, у Тајну над тајнама“, бесједио је Епископ Методије.

Јерусалим је, казао је Владика, био центар духовног живота јеврејског народа, а храм Соломонов је био мјесто, стјециште и средиште, срж вјере старозавјетне гдје је, по тадашњем вјеровању, јеврејски народ долазио да се моли, сматрајући да само ту може да осјети Божју близину.

„Управо, овај данашњи празник говори и открива нам једну велику тајну, до тад незнану и неоткривену, да поред рукотворених храмова, односно тог храма у којем су се људи сабирали и молили да би осјетили близину Божју, овдје, кроз овај чудесни догађај Господ је открио да је највећи храм од свих храмова човјек и душа људска и срце његово у коме треба да се настани сами Бог, цијело небо и васколико Царство небеско. Дакле, Она која је, на тајанствен начин, постала храм и мјесто гдје се оваплотио Христос и обитавао, ушла је у дом Господњи тиме показавши да све људске душе су призване и јесу да буду истински, прави, свијетли, окађени и мирисни домови Господњи“.

„То је порука данашњег великог празника Ваведења Пресвете Богородице да, иако смо се ми у овој древној светињи, која је била центар преписивачке школе богослужбених књига, поготово кроз 15. и 16. вијек, па онда иконописачке и фрескописне радионице и школе из које је, вјероватно, и онај дивни изданак Страхиња из Будимља, велики, чувени фрескописац тог времена изникао, значи, не само да су ови храмови учили да се изобрази лик на даскама, зидовима, Христов и Богородичин и Његових светаца, светих Божјих људи, него је његова превасходна улога, као и сваког другог храма, била да буде ликоливница оних правих, истинских карактера и ликова које ми својим трудом, помоћу, милошћу и благодаћу Божјом да изобразимо и да учинимо у душама својим себе правим, истинским ликовима по лику оног Прволика Христа Бога нашег“, бесједио је Његово Преосвештенство.      
 
Освештан је и преломљен славски колач и благосиљано жито.

Заједничарење је настављено уз трпезу братске љубави, кум славе био је Јован Петровић из Будимља.

Обавезу за наредну годину преузео је Преосвећени Епископ Методије са игуманијом Амфилохијом. 

 

Srpska pravoslavna crkva

Sveviđe