Рукоположења у манастиру Ђурђеви Ступови

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је, на празник Светог пророка Агеја, у суботу 29. децембра 2018, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови.

Рукоположења у манастиру Ђурђеви Ступови

Данашње евхаристијско сабрање, у којем је Епископу саслуживало бројно свештенство и свештеномонаштво Епархије будимљанско-никшићке, увеличао је радостан чин рукоположења нових свештенослужитеља.

Наиме, у току Литургије Владика је у чин јеромонаха рукоположио досадашњег јерођакона Пајсија, а у чин јерођакона монаха Гаврила, сабраћу манастира Ђурђеви Ступови.

Литургији је присуствовало многобројно свештенство, монаштво и вјерни народ из наше Епархије, који су, сабрани под сводовима катедралног манастира Ђурђевих Ступова, узнијели молитве за нове свештенослужитеље олтара Господњег.

Ријечима надахнуте архипастирске бесједе обратио се Владика Јоаникије говорећи о великом празнику Рођења Исуса Христа за чији долазак се припремамо.

„Господ наш Исус Христос оваплотио се и постао човјек силом Духа Светог, зачет у утроби Пресвете Дјеве Богородице и Његово рођење ускоро прослављамо, припремамо се за тај велики празник. Дошао нам је као Емануил што значи Са нама је Бог, дошао нам је као Спаситељ, као Учитељ, као Искупитељ. Дошао нам је Син Божји да нас усинови Богу и Оцу, да нас приведе Богу не као робове, нити као слуге, него, удостојавајући се да се назовемо дјецом Божјом кроз Њега. Имамо ту слободу да се молимо узвишеном молитвом Оче наш. Обраћамо се Богу као свом Оцу, у љубави“, рекао је Епископ Јоаникије, истичући да се Господ пројавио у овом свијету и као Првосвештеник.

Пројавио се, додао је Његово Преосвештенство, својим божанским учењем, својим чудесима, али, највише, се пројавио као Првосвештеник када је узишао на крст и самог себе принио као жртву за спасење рода људског и цијеле творевине.

„И када је васкрсао, опет, се пројавио као првосвештеник, као Првенац из мртвих за Којим слиједе многи, сви они који у Њега вјерују, који вјерују у Његово васкрсење са Њиме се сједињују. Он је вјечни Првосвештеник цијеле творевине и цијеле Цркве. А ми, који смо удостојени да се називамо свештеницима на земљи, у војујућој Цркви Божјој, удостојени смо да будемо Његови саслужитељи, Његовом благодаћу и Његовом милошћу. Није то само дјело људске воље, људског договора. Треба да сиђе благодат Пресветог Духа, то је оно што је суштинско у свештеничкој служби, и да укријепи новог свештенослужитеља, да га удостоји да буде саслужитељ Христов“, казао је Преосвећени Епископ Јоаникије.

Он је честитао новорукоположеним свештенослужитељима, јеромонаху Пајсију и јерођакону Гаврилу, и истакао да овај догађај представља благослов за цијелу Цркву Божју.

„Данас смо имали предиван догађај, који се дуго чека. Данас смо имали, као неко, испуњење времена. Колико је требало овим младим свештенослужитељима, јеромонаху Пајсију и јерођакону Гаврилу да уче, да се васпитавају, да се труде. Колико је требало труда њихових родитеља и учитеља око њих. Колико су они, да би дошли до ове свете службе коју су жељели требали да се одричу многих ствари, које су природне за њихов узраст и њихове године. А они су изабрали нешто што је узвишеније од свега другог на земљи – да буду монаси и свештенослужитељи, да посвете свој живот служби Богу и Цркви Његовој“, бесједио је Владика.

Поручио је да никад није било лако бити свештеником, иако је то, увијек, било часно и узвишено.

„Знамо како је то било у XX вијеку када су многи свештеници својом крвљу посвједочили своју службу и своју вјеру. И Митрополит црногорски Јоаникије је испио ту чашу са многим својим свештеницима и вјерним народом својим. А какви су после били прогони и понижења, то само Бог и њихове породице знају, али, из крви тих свештенослужитеља обнови се Црква Божја, крајем прошлог, по много чему несрећног по нас, вијека и почетком овог, који не изгледа да ће бити нешто бољи и љепши“, казао је Владика.

Закључио је да свештеници, коју војују духовни рат против мрака, невјерја, таме, пакости, злобе у себи и свијету, имају велики задатак и велику одговорност. Божја благодат укрепљује људске немоћи и то се исповједа, управо, на Светој Тајни рукоположења, нагласио је Преосвећени владика Јоаникије, поручујући:

„Нека буде срећно и благословено новим свештенослужитељима, јеромонаху Пајсију и јерођакону Гаврилу, нека буде благослов на њиховим родитељима, браћи и ближњима, нека ово буде радост за цијелу Цркву“.

Молитвено торжество настављено је за трпезом хришћанске љубави.