Прослављен имендан мати Катарине, игуманије манастира Подмалинско

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је, на празник Свете великомученице Екатерине, у сриједу 7. децембра 2016, поводом имендана игуманије манастира Подмалинско, Свету Архијерејску Литургију у овој древној немањићкој задужбини.

Прослављен имендан мати Катарине, игуманије манастира Подмалинско

Владици је саслуживало свештенство и монаштво Епархије будимљанско-никшићке. Духовној радости допринијело је молитвено учешће свештеномонаштва и монаштво из Црне Горе и других крајева нашег отечаства, као ибројног вјерног народа.

Литургијско сабрање појањем је увеличала братија манастира Високи Дечани.
Празник Свете великомученице Екатарине, ријечима архипастирске бесједе честитао је Преосвећени Епископ Јоаникије, који је пожелио сабранима, а нарочито мати Катарини, игуманији манастира Подмалинско са сестринством, да их молитвено заступништво ове велике и дивне Светитељке штити, кријепии упутина истини пут Божији, пут спасења.

Прослављен имендан мати Катарине, игуманије манастира Подмалинско

"За Свету великомученицу Екатерину, драга браћо и сестре, говорило се да је била најљепша и најмудрија хришћанка у свом времену, а то значи да је имала велику, највећу љубав према Господу, према Ономе Који је љепши од свих синова људских, јер онај ко љуби Бога и Цркву Његову, истински и савршено, он, сигурно,има и савршену љубав. Не можемо замислити да неко има праву, истинску љубав према Богу, Који је вјечна мудрост, вјечна истина и правда, вјечни живот, а да истовремено није и мудар“.

"Љубав је свеза савршенства. У њој врхуни све, и истина, и правда, и мудрост, а Света великомученица Екатерина јесвоју љубав према Господу запечатила мученичком крвљу, величанствено, дивно, пострадала онако као што је Господ пострадао за род људски, добровољно жртвујући себе за Христа. Зато је толику славу задобила у Царству вјечном небеском, у Христу Господу те је постала заступница цијеле васељене. Њој се обраћамо у разним невољама и тјескобама и ова велика светитељка помаже“, казао је Владика будимљанско-никшићки.

Прослављен имендан мати Катарине, игуманије манастира Подмалинско

Владика је подсјетио да је на овај дивни празник Свете Катарине велико славље на Гори синајској гдје се налази њена десница која мирише, која је умирисала Гору синајску и милује сваког ко јој приступа. И ми, данас овдје сабрани,испод Дурмитора, добили смо дио тог духовног миомира, пењући се на духовну гору Синај, рекао је Владика и додао:

"Ево, и Дурмитор се одуховљује и заслужује да се назове српским Синајем, јер је окружен светињама, знамењима и дивним предањима о чувању вјере православне, као и славна гора Синај“.

Прослављен имендан мати Катарине, игуманије манастира Подмалинско

"Данас прославља наша игуманија мати Катарина, ова слава јесте скромна, али је свијетла, велика и дивна и ко је год дошао данас овдје може, слободно, рећи да је имао посебан дар и повластицу да се на овај свијетли празник заједно Богу помолимо у овој древној немањићкој српској светињи. Нека буде на многа љета мати Катарини и њеним сестрама и овој светој обитељи“, поручио је Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије.

Током Светог богослужења обављено је причешће вјерника, а освештан је и преломљен славски колач.

Заједничарење у славу Бога, а у спомен Свете великомученице Екатарине, настављено је за трпезом братске љубави.