Велика Госпојина у Бијелом Пољу

У цркви Светих апостола Петра и Павла на празник Успења Пресвете Богородице Литургију је служио протојереј Дарко Пејић.

Он је обраћајући се вјерном народу пригодном бесједом указао на значај једног од четири највећа хришћанска празника - Успеније Пресвете Богородице.

Велика Госпојина у Бијелом Пољу

"Богородица Дјева од тренутка зачећа свога до кончине па и послије уснућа и узнесења у Царство небеско, до краја времена у све вјекове, цио живот и цијелу вјечност служи Господу. Ми смо, нажалост, у прошлости која је била таква каква је била, заборавили основе своје вјере. Тако и данас, поготову омладина, у стању је да дођедо до свакакве информације, да нађе све и свашта, а основне ствари неколико реченица о данашњем празнику не знамо или веома мало знамо. А овај празник је толико лијепо описан у житијима светих, у којем се каже да је Богородица на земљи поживјела 60 до 69 година свога живота. Да је пошто се Христос вазнио на небо оставио Светом Јовану Богослову и да је највише времена провела код њега, бринући о њему као и о сину и он о њој као о мајци. Да се поред проповиједања о Сину Божјем непрестано посјећивала мјеста на којима је боравио Син њен и често се молила Сину да је узме себи."

"Било је тешко срцу њеном сваки тренутак без Сина, молећи се да је узме себи у царство своје, највише се молила у Гетсиманском врту гдје се и Христос молио и гдје је ухваћен. Али молила се још за нешто, да је ако је могуће, не пролази митарства и да је не сретне ђаво. Иако Богомајка није јој било свеједно проћи тај пут, а ми, браћо и сестре нажалост најмање мислимо о томе путу. А сви морамо проћи тај пут, пут одавде до вјечности иде и тим путем, да дамо одговор за своја дјела, недјела, злодјела и за своја добра дјела, јер ће нас питати Господ."

Велика Госпојина у Бијелом Пољу

"Погледајте до чега нас је довео наш начин живљења, за сваког човјека имамо нешто ружно да кажемо. Ако немамо храбрости да му то јавно кажемо, а оно у себи, псујемо га, кунемо, осуђујемо, ругамо се једни другима. А онда наиђе невоља, или ватра или вода или болест, и човјеку остаје једино Бог и човјек. А како онда тражити помоћ од Бога и човјека којем се ни једном нисмо обратили лијепим ријечима, или је то било ријетко. Има човјек колико год постао зао мало га стид и савјест потискују и не дају му ту врсту дрскости, да према ономе према коме никада није било благодаран, сад одједном тражи помоћ. Није браћо и сестре црква тек тако прописала постове и недјељна богослужења. То су дани у којима нема пречег посла. Не ни због родитеља, дјеце, супруга, супруге, комшија него најприје због себе. А када себе исправимо варамо се ако мислимо да ћемо причајући и савјетујући друге и себе не исправљајући себе допринијети да свијет буде бољи. Човјек се прво сам усправи па онда усправљен ка Богу и небу види и палога и посрнулог човјека и једино усправљен може му пружити руку и подићи га. Ако сам лежи у блату са ближњим како ће му помоћи“, бесједио је о. Дарко.

Велика Госпојина у Бијелом Пољу

Srpska pravoslavna crkva

Sveviđe