Празник Преображења Господњег прослављен на Жабљаку

Празник Преображења Господњег, крсна слава града Жабљака и слава жабљачког Саборног храма, молитвено и свечано је прослављен, и ове године, светом Литургијом, свенародном празничном литијом и традиционалним Преображењским сабрањем.

Празник Преображења Господњег прослављен на Жабљаку

Свету Архијерејску Литургију у Саборном храму Преображења Господњег,на дан празника, у петак 19. августа 2016,служио је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије са бројним свештенством и свештеномонаштвом из Епархије будимљанско-никшићке, Митрополије црногорско-приморске и Епархије рашко-призренске, а саслуживао је и гостархимандрит Гурије из Петрограда из Руске православне цркве.

Празник Преображења Господњег прослављен на Жабљаку

У литургијском сабрању учествовалојемонаштво из неколико манастира из Црне Горе,представници Црквених општина и бројни вјерници са Жабљака и других црногорских градова, као и они који су својим поријеклом везани за дурмиторски крај.

Празник Преображења Господњег прослављен на Жабљаку

Након Литургије традиционална Преображењска литија вјерног народа кренула је од Саборног храма Преображења Господњег, пролазећи центром Жабљака и проносећи благослов на овај град и све оне који живе у њему, бораве и посјећују га.
Литијом је началствоваоПреосвећени Епископ Г. Јоаникије, који се по повратку у Саборну цркву сабранима обратио ријечима архипастирске бесједе.

Празник Преображења Господњег прослављен на Жабљаку

"Ево, драга браћо и сестре, дивног празника и дивног дана Божјег овдје на Жабљаку и у цијелој васељени. Преображење Христово представља празник који манифестује пуноћу свете вјере православне, празник свјетлости Божје када је Господ Исус Христос, оваплоћени Бог и Спаситељнаш изашао на гору Таворску и тамо се преобразио у свјетлости пред својим светим ученицима и апостолима и показао, колико је то њима било могуће да виде, славу свог божанства.
Свети апостоли, гледајући ту славу, осјетили су неизрециву и неизмјерну радост у свом срцу, али је својим тјелесним очима нијесу могли гледати, него су попадали на земљу и замолили су Господа да остану што дуже на том светом мјесту. Толика је била њихова радост, толико је свјетлост Божја осјенила њих, њихова срца, њихове мисли, њихове душе да су осјећали превелико,неизрециво усхићење, од божанског присуства и божанског осјењења“, рекао је Владика будимљанско-никшићки.

Празник Преображења Господњег прослављен на Жабљаку

То што се догодило светим апостолима, додао је Владика Јоаникије, догађа се и продужава у Цркви Божјој кроз сва времена.

Празник Преображења Господњег прослављен на Жабљаку

"И ми данас овдје сабрани, сабрали смо се у име те свјетлости Божје, у име Христово и у име Његовог славног преображења и, колико је то нама могуће, осјећамо славу, величину, љепоту, пуноћу овог празника и свјетлост Божја просветљује наше мисли, наша срца, наше душе и ми данас кличемо, на високој гори Дурмитору, Господу, пјевамо у славу Његовог преображења. Овдје смо се сабрали са разних страна, али смо се објединили у овом светом храму благодаћу Божјом, Духом Светим, истином Божјом, правдом Божјом. То је оно што нас обједињује и то је она духовна храна која је потребна души човјековој. Не живи човјек само о хљебу него о свакој ријечи која излази из уста Божјих, а то значи живи од Божје правде, од Божје истине, од свјетлости Божје, живи душа човјекова прави живот кад има праву, истинску вјеру“, бесједио је Његово Преосвештенство.

Празник Преображења Господњег прослављен на Жабљаку

Он је ријечима срдачне добродошлице поздравио архимандрита Гурија из Петрограда, изражавајући захвалност руском народу који, како је истакао Преосвећени владика Јоаникије, има велику љубав и саосјећање према нашем страдалном српском народу.

Празник Преображења Господњег прослављен на Жабљаку

"Данас овдје имамо госте са разних страна, а нарочито ми је драго што можемо да поздравимо нашег драгог пријатеља, великог духовника и молитвеника о. Гурија из Петрограда, архимандрита и духовника који нас често посјећује и доноси нам благослов свете Русије. Данас је велика радост за нас што је старац духовник дошао са тих страна. Они из љубави према српском народу граде цркву Светог мученика Лазара и осталих светих мученика и новомученика српских, и то значи да имају љубав и саосјећање према нама, за наше страдање за вјеру православну, за Крст часни и слободу златну. Хвала руском народу који има то саосјећање према нама и који је увијек спреман да посвједочи то и на дјелу“, поручио је Владика.

Празник Преображења Господњег прослављен на Жабљаку

Благосиљан је и преломљенславски колач и освештано је грожђе.

Домаћин овогодишње славе био јеЉубо Никић са породицом, који је заједно са надлежним парохом протојерејем Миливојем Јововићем и Црквеним одбором припремио трпезу братске љубави у славу Божју и у славу светог Преображења.

Празник Преображења Господњег прослављен на Жабљаку

Домаћин славе за идућу годину биће Милинко Мића Обрадовић, који живи у Америци.
Одржан је културно-умјетнички програм у којем је учествовао: КУД "Пива“ из Плужина и народни гуслар Здравко Кнежевић.