Епископ Кирило служио Литургију у Кршу у Шаранцима код Жабљака

У суботу 13.августа 2016.године, свечано је прослављена слава храма Преображења Господњег у селу Крш у Шаранцима, недалеко од Жабљака.

Епископ Кирило служио Литургију у Кршу у Шаранцима код Жабљака

Свету архијерејску литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ диоклијски Г.Кирило (Бојовић).

Саслуживало је бројно свештенство и монаштво Митрополије црногорско-приморске и епархија крушевачке, захумско-херцеговачке и будимљанско-никшићке.

Епископ Кирило служио Литургију у Кршу у Шаранцима код Жабљака

Празничну радост увећало је и крштење седам нових чланова Цркве Божије.

Након прочитаног светог Јеванђеља, присутнима се пригодном бесједом обратио преосвећени владика Кирило.

Епископ Кирило служио Литургију у Кршу у Шаранцима код Жабљака

Говорећи о значају празника Преображења Христовог за спасење сваког човјека, владика је споменуо и знамениту Шаранску битку која се одиграла на Преображење 1862.године. Тада се пројавила велика сила и благодат Божија, која је укријепила 400 горштака из Шаранаца и Језера да до ногу потуку силну војску Миралаја паше мостарскога, која је бројала више хиљада војника. У знак благодарности Богу за ову велику побједу, Шаранци и Језерци су подигли два храма у славу Преображења Христовог: храм у Кршу и саборни храм на Жабљаку.

Епископ Кирило служио Литургију у Кршу у Шаранцима код Жабљака

У овом литургијском сабрању учествовало је мноштво вјерног народа, од којих се већина причестила животворним Тајнама Тијела и Крви Господње.

Епископ Кирило служио Литургију у Кршу у Шаранцима код Жабљака

На крају богослужења пререзан је славски колач. Овогодишњи домаћини славе били су свештеници Миладин Кнежевић, Мирчета Шљиванчанин, Слободан Зековић и јеромонах Јован Шљиванчанин. За наредну годину овај благослов је преузео Иван Булић.

Епископ Кирило служио Литургију у Кршу у Шаранцима код Жабљака

Празновање је настављено свечаном трпезом љубави, у току које је изведен и богат културно-умјетнички програм.