Владика Јоаникије одслужио Литургију у Саборном храму у Пријепољу

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки и администратор милешевски Г. Јоаникије служио је на празник Изношења Часног Крста и Светих мученика Макавеја, у недјељу 14. августа 2016, Свету Архијерејску Литургију у Саборном храму Светог Василија Острошког у Пријепољу.

Епископу је саслуживало свештенство и свештеномонаштво Епархија милешевске и будимљанско-никшићке.

Владика Јоаникије одслужио Литургију у Саборном храму у Пријепољу

Обраћајући се сабраним вјерницима ријечима архипастирске бесједе Преосвећени Епископ Јоаникије је, поводом наступајућег Великогоспојинског поста, казао да је хришћански пост благословено, освештано средство за здравље душе и тијела. Пост постојии у другим религијама, али он, према Владикиним ријечима,свој пуни духовни смисао добија у православном хришћанском предању и не односи се само на тјелесно уздржање, већ подразумјева и наш труд у врлинама.

Владика Јоаникије одслужио Литургију у Саборном храму у Пријепољу

"Пост је велика наука, није то обична дисциплина да само не једемо мрсну храну, а можемо да радимо шта хоћемо. Поједини то погрешно схватају, па механички посте постове, не једу одређену храну и све се на то своди. То је само споља пост, а истински пост, драга браћо и сестре, треба да нас уведе у велику науку да пости тијело, али да пости и душа. Тијело пости од мрсне хране, а душа од празних, пустих разговора који пустоше душу, од оговарања, осуђивања, мржње, злобе, пакости и умјесто тога да буде молитва, да буду добра дјела, какав благословен посао који мотивише човјека да учини нешто добро за своју душу и за ближње своје. То је прави, истински пост на који нас упућује света Црква“, рекао је Владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Владика Јоаникије одслужио Литургију у Саборном храму у Пријепољу

Он је указао на то да човјек хришћанин треба да научи да пости хришћански, не будистички, исламски него апостолски, Богородичин пост, јер ће увидјети колико је пост љековит за душу и тијело.

Владика Јоаникије одслужио Литургију у Саборном храму у Пријепољу

"Као што се тијело чисти од наслага мрсне хране и свега што она производи, тако се и душа чисти, просвјетљује, припрема, оспособљава да прими Божју благодат и Божју милост. Попут провјетравањадома који је затворен, закључан, замрачен, пуст, тужан и загушљив,тако је и са нама људима, и ми се исто тако запуштимо, јер смо склони странпутицама, помрачењима.Постови нас, браћо и сестре, позивају на будност, да отворимо дом душе своје, да га провјетримо, да га просвијетлимо. Као кад се врата дома отворе, па уђе свјетлост сунца, чист ваздух и пријатно је у таквом дому живјети, тако и душа која се прочистила постовима и окадила молитвама, умирисала добрим дјелима, намјерама, мислима, тако је и она свијетла, пријатна, благородна и сви се радујемо кад таквог човјека сретнемо“, бесједио је Преосвећени Епископ будимљанско-никшићки и администратор милешевски Г. Јоаникије.