Владика Јоаникије одслужио Литургију у цркви Светог Георгија на Гукама

У недјељу 9. по Духовима, на празник Светог Емилијана Исповиједника и Преподобног Зосиме Туманског, 21. августа 2016, Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки и администратор милешевски Г. Јоаникије служио је Свету Архијерејску Литургију у Саборном храму Светог великомученика Георгија на Гукама код Пљеваља.

Владика Јоаникије одслужио Литургију у цркви Светог Георгија на Гукама

Владици су саслуживали: протојереј-ставрофор Боривоје Пантић, архијерејски намјесник пљеваљски, протојереј-ставрофор Огњен Перковић и јерођакон Сава Вукајловић, сабрат манастира Ђурђеви Ступови.

Владика Јоаникије одслужио Литургију у цркви Светог Георгија на Гукама

Током свете службе Божје Преосвећени Епископ је у чин чтеца рукопроизвео Божа Кнежевића и Милића Дујовића из Пљеваља.

Владика Јоаникије одслужио Литургију у цркви Светог Георгија на Гукама

Сабраном вјерном народу ријечима архипастирске бесједе обратио се Његово Преосвештенство Владика Јоаникије. Он је казао да када се сабирамо у храму Божјем ми се сабирамо око Господа Исуса Христа, славимо Пресвету Тројицу и прослављамо оваплоћење Христово, Сина Божјег од Пресвете Дјеве Богородице, славимо Његово рођење, долазак у овај свијет, Његова чудесна дјела и жртву коју је принио ради нас људи, ради нашег спасења, Богу и Оцу.

Владика Јоаникије одслужио Литургију у цркви Светог Георгија на Гукама

„Славимо васкрсење Христово сваке недјеље и празника и сва славља у Цркви имају као центар васкрсење Христово, Његову побједу над смрћу, а Христова побједа над смрћу је такве природе, таквог значаја, таквог дејства да то није само Његова побједа, него је и наша. Он је својим васкрсењем и нас учинио учесницима, причасницима и судионицима Његовог васкрсења, Његовог вјечног живота и вјечног Царства небеског“, рекао је Владика будимљанско-никшићки и администратор Епархије милешевске Г. Јоаникије.

Владика Јоаникије одслужио Литургију у цркви Светог Георгија на Гукама

Он је додао да, сабирајући се у светом храму Божјем, ми, такође, прослављамо силазак Светог Духа на Свете апостоле и ученике Христове када је Господ васкрсли, Који се вазнио на Небеса, ниспослао свог Пресветог и живоносног Духа на своје ученике, обукао их у силу са висине и дао им пуномоћство и силу истине да проповиједају Његово Јеванђеље сваком створењу, људима сваког племена, језика, расе и боје коже.

Владика Јоаникије одслужио Литургију у цркви Светог Георгија на Гукама

„Такво је Јеванђеље Христово и такав је наш Господ Исус Христос Бог љубави љубави која се жртвује. Права, истинска љубав је она која је спремна на жртву. Гдје нема спремности на жртву ту онда нема ни праве љубави. Божја љубав се открила овом свијету на такав начин, преко крста Христовог, преко Његове жртве коју је Он принио на крсту."

Владика Јоаникије одслужио Литургију у цркви Светог Георгија на Гукама

„Он је ради нас и ради нашег спасења примио крсна страдања да бисмо се ми обновили, очистили и то је највећа љубав, а, како рекосмо, сво славље и пуноћа вјере наше православне врхуни у васкрсењу Христовом, у побједи Христовој над смрћу и нашој побједи с Њим заједно“, бесједио је Његово Преосвештенство, напомињући да се сва та наша славља и сабирања у храму Божјем односе, такође, и на Пресвету Дјеву Богородицу, чији велики и дивни празник ускоро прослављамо.

Владика Јоаникије одслужио Литургију у цркви Светог Георгија на Гукама

„Ових дана се припремамо за велики празник Успенија Пресвете Богородице, диван, величанствен празник који нас подсјећа на оваплоћење Христово од Пресвете Дјеве и на Њено мајчинско заступништво над цијелом Црквом. Ко се год моли Пресветој Богородици он, заправо, прославља Њеног Сина, прославља Његово оваплоћење и зато Бог брзо услишава Њене мајчинске молитве које Она приноси за нас.

Владика Јоаникије одслужио Литургију у цркви Светог Георгија на Гукама

Када се год молимо Пресветој Богородици Њен благодатни, свијетли и заштитнички покров се простире над нашим главама, над нашим животима и над нашим домовима. Зато ми хришћани, славећи Христа Господа, славимо и Његову Пресвету мајку. Молитве које приносимо Христу Господу увијек имају потребу да помену Његово оваплоћење и Његову Пресвету Мајку Дјеву Богородицу Марију и када прослављамо Дјеву Богородицу Марију увијек славимо и Њеног Сина тако да нам треба и једно и друго, као десна и лијева рука, као два ока, ту је радост и сусрет и пуноћа“, поручио је Епископ будимљанско-никшићки и администратор Епархије милешевске Г. Јоаникије.

Владика Јоаникије одслужио Литургију у цркви Светог Георгија на Гукама

Након Литургије уприличена је пригодна трпеза братске љубави.