Велико спортско срце отопило снијег

Захваљујући доброј вољи и труду неколико младих спортиста и поклоника спорта из Никшића, из огромног снијега је, ових дана, ослобођена црква Светих апостола Петра и Павла у Градском гробљу у Никшићу.

Велико спортско срце отопило снијег

Древна светиња, једна од најстаријих на овом подручју – црква Светих Петра и Павла, остала је заробљена под снијежним падавинама, које су се током фебруара просто обрушиле на сјевер Црне Горе. Грађена у преднемањићком периоду као сеоски гробљански храм, који је укопан у земљу, те стога скромних димензија, црква је, током ове незапамћене стихије, брзо остала заметена снијегом, а прилаз до ње потпуно онемогућен.

Постојала је озбиљна пријетња да отапање снијега, које је започело ових дана угрози унутрашњост цркве у којој и данас постоје сачувани фрагменти живописа, за који се претпоставља да је дјело искусних мајстора-сликара.

Велико спортско срце отопило снијег

Група спортиста и љубитеља фудбалског клуба “Сутјеска“ из Никшића организовали су се самоиницијативно и, са благословом протојереја Драгана Крушића, на празник Светог Трифуна, 14. фебруара почели да уклањају снијег. Претходно су радници Градског зеленила и никшићког Комуналног предузећа мотокултиватором пробили прилаз до цркве.

Велико спортско срце отопило снијег

У акцији су, осим црквењака Милоице Ђукановића и Милана Јовановића, студента теологије, учествовали и Дејан Перовић, кошаркаш „Сутјеске“, те дугогодишњи навијачи истоименог фудбалског клуба: Немања Крстајић, Веселин Ивковић и Ивица Драшковић, који је и члан Горске службе спаса. Храмовно здање је очишћено са лијеве и десне стране, скоро читавом дужином зидова, а снијег је уклоњен и са олтарског прозора како вода не би улазила у унутрашњост храма. Очишћено је и гробно мјесто Митрополита хаџи Саве Косановића које се налази непосредно уз цркву.

Црква Светих апостола Петра и Павла није више заметена. Велики снијег отопила су срца, добра воља и труд поклоника правих спортских вриједности. Никшићани на ове Задушнице, због заосталог снијега у Градском гробљу, вјероватно, неће моћи да обиђу гробове својих најближих, али ће се за покој њихових душа помолити и упалити свијеће у древној гробљанској цркви Светих апостола Петра и Павла, подно Петрове главице.