Најсветлији празник – Васкрс прослављен у више храмова у Бијелом Пољу

Послије Јутарње службе у десетак храмова Српске Црквене општине Бијело Поље служене су Васкршње литургије које су окупиле велики број вјерника и причесника, „да Христа Васкрслог прославе и да му се помоле“. У Цркви Светих Апостола Петра и Павла у Бијелом Пољу, гдје се окупио највећи број вјерника јутарња служба је почела у пет, а у цркви Светог Николе у Никољцу у шест часова.

Најсветлији празник – Васкрс прослављен у више храмова у Бијелом Пољу

У свим храмовима је читана Васкршња Посланица нашег Патријарха Иринеја упућена вјерном народу. Љепоту највећег Хришћанског Празника увећао је велики број причесника. Само у цркви Светих Апостола Петра и Павла причестило се око 400 вјерника. Ипак, највећи украс и радост, у колонама вјерних који су стрпљиво чекали на причешће, били су малишани. Они су се највише и радовали Освештаним Васкршњим јајима, која су дијељена уз нафору.

Најсветлији празник – Васкрс прослављен у више храмова у Бијелом Пољу

- Што се тиче Бијелог Поља могу с поносом да кажем да је то један од најбољих дјелова Црне Горе. Народ се све више и брже враћа вјери и због свега тога је све љепше бити свештеник и служити овоме народу, - казао је протојереј Дарко Пејић. Много тога је обновљено на сјеверу Црне Горе, а што је најважније – обнавља се човјек, и Бијело Поље има један добар обичај и добре људе, који око себе окупљају добре људе. Похвалио бих вјернике који ево пету годину заредом даривају Васкршња јаја болесним вјерницима у Болници, као и затвореницима, да и њима овај дан буде благословен, – болеснима да донесе оздрављење а завореницима слободу, прије свега душе а онда и тијела, јер и бити и болестан и бити у затвору бива по Божијем допуштењу. Човјек не треба да очајава већ да се нада, рекао је отац Дарко и подсјетио на ријечи Светих отаца да на земљи постоје само двије врсте људи, „они који вјерују у Васкрсење Христово и они који вјерују у смрт Христову. – Они који вјерују у смрт они се држе смрти, и грчевито се држе земаљског и пропадљивог. Због тога је оволико безнађе завладало земљом, јер је више људи који вјерују у смрт Христову, казао је прота и још једном похвалио све већи број вјерника који се враћа цркви.

Ј.Ћ.