Тешка ситуација у Шавнику и његовим селима

Талас великог снијежног невремена захватио је и Црквену општину шавничку.

Тешка ситуација у Шавнику и његовим селима

И иначе, веома запуштен и оронуо, Шавник је ових фебруарских дана у правом смислу ријечи одсијечен од свијета. Путеви су блокирани, па је и живот његових мјештана на граници (не)могућег.

У самом Шавнику улице су, како нам је казао јереј Драженко Ристић, надлежни парох, прилично чисте, али на њима нема живота и једино се могу срести моторне санке и возила за чишћење путева. Док се ка Никшићу саобраћа изузетно тешко једном коловозном траком наизмјенично, пут према Жабљаку је блокиран, а надлежне службе покушавају данима да пробију огромне усове, који у зимском периоду нијесу ријетка појава у овом горштачком крају.

Тешка ситуација у Шавнику и његовим селима

Што се тиче села она су, такође, данима одсјечена од Шавника, иако радници комуналног предузећа улажу максималне напоре на успостављању комуникација. Болничари своје дужности обављају покушавајући да стигну гдје је потребно на моторним санкама, а до сада, хвала Богу, напомиње отац Драженко, није било већих проблема и хитних случајева, тако да је стање, иако ванредно, донекле мирно. Мјештани ових дана, чим су временске прилике то дозволиле, покушавају да уклоне снијег са кровова. У Шавнику има неколико веома старих зграда, а недавно је екипа полиције, када се обрушио кров на једној дрвеној бараци, морала да евакуише станаре и њихове ствари.

Тешка ситуација у Шавнику и његовим селима

Пастирски рад у шавничкој парохији, због снијежних непогода, скоро да је немогућ, каже свештеник Ристић и додаје да он недавно није био у могућности да служи опијело једном упокојеном парохијану. Минуле недјеље изостало је и служење Свете Литургије у Саборној цркви у Шавнику. Пут до храма за сада је проходан, међутим, часови вјеронауке, која је при овом храму покренута крајем јануара, одлажу се док се не стабилизују временске (не)прилике.

Празник Светог мученика Трифуна, као своју славу, прославља неколико шавничких породица, али надлежни парох, јереј Драженко Ристић изражава жаљење што неће моћи обићи њихове домове и са њима подијелити радост славског обреда.