Улицама Никшића прошла Литија у част и славу Светог Василија Острошког

Свечаном Литијом, која је на празник Светог Василија Острошког Чудотворца прошла улицама Никшића свенародно је прослављен спомен на Светог Василија Острошког, духовног Оца и Небеског заштитника града Никшића. На главном градском тргу уважене госте и вјерни народ, чије се присуство процјењује на неколико десетина хиљада, поздравио је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, а сабрање je благословио и пригодном бесједом празник честитао Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије.

Улицама Никшића прошла Литија у част и славу Светог Василија Острошког

Празнична Литија вјерног народа, свештенства и монаштва, предвођена Високопреосвeћеним Митрополитом Амфилохијем и Преосвећеном Господом Епископима захумско-херцеговачким и приморским Григоријем, диоклијским и Игуманом острошким Јованом и будимљанско-никшићким Јоаникијем, кренула је у 18 часова испред никшићког Саборног храма. Литија, којој су присуствовали и амбасадори Руске федерације у Црној Гори г. Андреј Несеренко са сарадницима, потом Украјине г-ђа Оксана Сљусаренко и Србије г. Зоран Лутовац, као и конзул Босне и Херцеговине г. Ненад Шкипина, прошла је главним улицама града Никшића, заустављајући се на неколико мјеста како би се читало Свето јеванђеље и узносиле молитве Христу Господу. Вјерни народ и уважене госте, на градском тргу поздравио је Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Улицама Никшића прошла Литија у част и славу Светог Василија Острошког

“Изишли смо, драга браћо и сестре, на овај свештени ход у славу Бога живог и у част и славу Светог Василија Острошког Чудотворца. Сјећамо се оног момента када смо пронијели његове Свете мошти под пљуском кише кроз град Никшић, када нас је загријала духовна топлота од његовог Светог ћивота, од његових свештених и чудотворних Моштију. Ту топлоту осјећамо и данас, она нас сабира и обједињује, јер Свети Василије Острошки сабира нас разједињене, лијечи и исцјељује наше туге, наше болести и наше немоћи, уклања завађе јер смо се завадили са собом и са ближњима због гријехова наших. Овај свештени ход, уз оволико присуство Божијег народа и вјерних душа, потврђује присуство Светог Василија Острошког и свједочи љепоту наше Свете вјере“, казао је Преосвећени владика Јоаникије.

Улицама Никшића прошла Литија у част и славу Светог Василија Острошког

Сабрање је благословио, честитајући празник Светог Василија Острошког, Његово Високопреосвештенство Митрополит Амфилохије.

Улицама Никшића прошла Литија у част и славу Светог Василија Острошког

“Свети Василије Острошки Чудотворац је био сљедбеник, ученик и насљедник Светог Саве. Он је био и остао путеводитељ пута који води у живот вјечни, а тај пут није само његов пут, није пут само Светог Саве и других Светитеља из рода нашег, већ је то пут свих оних душа које су Бога, Божије правде и истине жедни и гладни кроз вјекове. И ми се налазимо на том путу, ходећи овим свештеним ходом и на нама се остварује ријеч Христова послије Његовог васкрсења, коју је упутио својим ученицима: “Идите по свему свијету и проповиједајте Јеванђеље сваком створењу“. Тај пут који је Христов пут, пут који је сам Христос, јер Он је за себе рекао да је Он пут, истина и живот, јесте пут на који је призвано свако људско створење. Не путује ли дијете из утробе матере своје, не путују ли звијезде по небу и сунце има свој излазак и залазак, не путује ли путем који води истини сваки научник, који путујући својим умом и својим срцем, трага у васиони у себи, за оним најдубљим истинама самог постојања? Тако путују ријеке од својих извора према мору, све је на овој земљи на путу и ми смо на путу и није случајно да је Црква Христова од првих времена називана путем. Христова наука, Христова личност, истина Његова је онај пут којим је призван човјек да ходи и благо оној души која ходи за Њим, која ходи тим путем који води у живот вјечни“, рекао је Високопреосвећени Митрополит.

Улицама Никшића прошла Литија у част и славу Светог Василија Острошког

“Кроз вјекове ходе душе жедне и гладне Бога и Божије истине, ходе и проходе, али увијек иду за оним путеводитељима који воде истини и који откривају тајну вјечног и непролазног живота. Ти путеводитељи су „окати“, очи имају јер су сагледали дубље тајне, ум и срце њихово обасјано вјечном истином, вјечним смислом људског живота и они, видјевши то, чувши и опипавши, они су свједоци тог пута и те истине и носиоци тог вјечног живота. Треба ли нам бољи свједок за то од Светог Оца нашег Василија Острошког, није ли и он кренуо на свој пут из Мркоњића, није ли доспио до Хиландара, био у Пећкој патријаршији, гдје је примио рукоположење од Архиепископа Пајсија, није ли ходио и доходио и на крају се попео у острошке стијене и тамо гријао хладне стијене својим сузама, својим молитвама. Сви његови путеви су водили Христу Богу, Његовој истини и сви они су му откривали тајну вјечног живота, па је зато и у смрти и када је кренуо на онај посљедњи пут, тада је он ишао за тим путовођом и отуда његов ћивот Свети испуњен истином, добротом, љепотом, мудрошћу, знањем, снагом и силом, здрављем душе и тијела, па ми, ево, послије 340 година од његовог упокојења, ходимо за њим, његовим путем и овдје у Никшићу“, истакао је Његово Високопреосвештенство.

Улицама Никшића прошла Литија у част и славу Светог Василија Острошког

Свечана свенародна Литија улицама града, у којој је пронијет јастук Светог Василија Острошког, који се чува у никшићком Саборном храму, вратила се потом у цркву Светог Василија Острошког, гдје је вјерни народ поклоњењем исказао своју љубав, благодарност и почаст Светом Оцу нашем Василију Острошком Чудотворцу.