Студенти Филозофског факултета из Никшића у посјети Патријарху српском Г. Иринеју

Групу студената и професора Студијског програма за српски језик и књижевност и Одсјека за философију, Филозофског факултета у Никшићу, који су били у посјети Међународном сајму књига у Београду, примио је у петак, 28. октобра Његова Светост Патријарх српски Г. Иринеј.

Студенти Филозофског факултета из Никшића у посјети Патријарху српском. Г. Иринеју

Он је, како се наводи у извјештају сајта Српске православне цркве, поздрављајући студенте подсјетио на дане које је провео у манастиру Острогу.
“Драго ми је да вас видим у овом дому, који је и ваш дом. Носим лијепе успомене из мог омиљеног града и из тог дијела Црне Горе, односно Старе Херцеговине, гдје сам провео три године. Драго ми је да се бавите српским језиком. Потрудите се да што боље изучите наставно градиво да бисте изворно показали и доказали шта је истина – јер истина ће спасити свијет. Надам се да ћете из српске престонице понети лепе успомене у Оногошт Светог Василија Острошког“, истакао је Патријарх Иринеј.

На топлом дочеку и очинским ријечима захвалио је Милорад Дурутовић, асистент са Студијског програма за српски језик. Он је казао да је сусрет са Његовом Светошћу била јединствена прилика веома важна за даљи рад студената и професора српског језика и књижевности у Никшићу.

“Ова посjета нарочито нам значи на психолошком плану, јер смо се увјерили да наша Црква рачуна на нас. Иако покушавају да нас потисну и на све начине дискриминишу, ове године се на Одсjек за српски језик и књижевност уписало дупло више студената него предходних година. Данас на овој катедри академска знања стиче око 60 студената, који ће у борби за очување српског језика уједно бранити и народни индентитет“, нагласио је Дурутовић.

Патријарх српски Г. Иринеј позвао је студенте и професоре Одсјека за српски језик и књижевност Филозофског факултета у Никшићу да буду добри хришћани и да вриједно уче и раде на корист својих ближњих, свог народа и државе.

После пријема код првојерарха Српске Цркве, студенти и професори су посjетили Библиотеку Српске Патријаршије. Информативно-издавачка установа СПЦ студенте је даривала својим издањима.

Студенти су, у оквиру дводневног боравка у Београду, који је организовала Матица српска – Друштво чланова у Црној Гори, посјетили Филолошки факултет у Београду и Народну скупштину Србије. На 56. међународном сајму књига срели су се и разговарали са министром просвјете и науке др Жарком Обрадовићем.